Akutní léčba

Do akutní léčby spadá léčba mnohých běžných rychle nabíhajících onemocnění, jako jsou horečka, bolest hlavy, angina, zánět průdušek, zápal plic, úpal, úžeh, astmatický záchvat, bolesti zubů, píchnutí včelou/vosou/sršněm, a mnoho dalších. V posledních pár letech se mezi ně přidaly i stavy spojené s reakcí na toxické prostředí, které jsou bohužel velmi nečitelné...

Z časových důvodů nemohu rozepisovat léčbu všech akutních stavů, ale čas od času se pokusím vložit základní léčbu alespoň těch nejčastějších..

SUCHÝ KAŠEL 

V zimním období se na mne obrací mnoho lidí, které trápí kašel. Několik maminek mě požádalo o ´stručný´ seznam léků. Začala jsem kašlem suchým. Uvádím opravdu jen ty nejzákladnější léky, protože celkový výčet by byl velmi dlouhý. Pokud si svůj lék nenajdete, napište mi, ráda Vám pomohu.
Suchý kašel doprovází suché sliznice, nic nevykašláváme a něco nám tam drhne. Přestože tam nic není, to nic nás nutí něco dělat. A i přesto, že něco dělám, nic tím nezměním. V životě člověka to může představovat patovou situaci, nebo něco, co neumí vyslovit. 

Kromě homeopatických léků nedám dopustit na bylinné sirupy a čaje:      

- Mateřídouškový sirup: výborný na suchý a dusivý, dráždivý kašel, při jakýchkoli infekcích horních cest dýchacích. 

- Jitrocelový sirup (může být obohacen o eukalyptový výtažek): při silném podráždění zklidňuje; léčí i černý kašel (v kombinaci s homeop. Droserou); je univerzální na více druhů kašle, čili i na odhlenění.. Eukalyptus má silné antiseptické a antibakteriální účinky.

- Lipový květ: kromě toho, že snižuje horečku, zklidňuje sliznice, tiší suchý kašel, a dokáže tlumit křeče dýchacích cest.                                                                                                                                               

Tymiánový sirup: je dalším silným protivníkem úporných, suchých, dráždivých kašlů; při záchvatech kašlů, astmatu, při bronchitidách, neb tymián je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik s protizánětlivými a dezinfekčními účinky. Krom suchých kašlů léčí tymián i kašel vlhký, i tady oceníme jeho protizánětlivé účinky..                                           

- Sléz: krásná bylina zdobící mnohé zahrádky, a málokdo ví, jak lahodně chutná a efektivně léčí suchý kašel. Dá se nakombinovat téměř s jakoukoli jinou bylinkou, směsi pak dodá krásný barevný nádech. Kašel léčí zejména svým působením na sliznice. A proto jí moc ráda používám i při potížích trávicího traktu, kde sliznice opečuje stejně tak:-Aconitum - nástup celé nemoci je velmi prudký, kašel je suchý, hrubý, horečka přišla náhle. Aconitum je velkým lékem na šok, takže i kašel většinou přichází jako reakce na pobyt na vzduchu - studeném, větrném, nebo v průvanu, či střídání mezi klimatizovaným a horkým prostředím, fyzický šok ze změny. Vyžaduje hodně studené vody. Zhoršuje se kolem půlnoci (děti, které jsou během dne v pořádku a v noci začnou kašlat, často potřebují Aconitum nebo Spongii).
Alium cepa - většinou začátek rýmy, kt je rozežírající, pálí a je vodnatá; všechny sliznice jsou podrážděné; kašel je suchý; zlepšuje se např. venku v chladu, kdy ho to jakoby přejde, ale jakmile přijde zpátky domů, vše se vrátí; obecně citlivý na změnu teploty.
Arum triphyllum - také má suchý kašel, podobný černému kašli, je úporný a vyčerpávající; horečku může mít hodně vysokou; také má rozežírající rýmu; nesnáší teplo a vyžaduje ledové nápoje.
Brom - jeho suchý kašel přichází, když ustupují teploty; sliznice hrtanu jsou suché, pouhé polykání nebo jen nádech jej rozkašle; je horkokrevný a teplem se zhoršuje; a přesto, že se mu vzduch zdá příliš studený, právě ten ho zlepšuje; má silný vztah k uzlinám.
Bryonie - teplota přichází pomalu; kašel je suchý, kovový, silně bodavý, bolestivý; začne kašlat, jakmile se ohřeje v posteli; pak se musí posadit a nehybně sedět; jakýkoli pohyb zhoršuje; při kašli si znehybňuje hrudník, drží si ho, aby se co nejméně otřásal; i když má velkou žízeň, pití jakožto způsob pohybu jej zhoršuje
Causticum - je zimomřivý, proto i kašel přichází za mrazivého a suchého počasí; má neustálou potřebu polykat, pročišťovat si hrdlo, často má chrapot; při kašli pociťuje velkou bolest hrtanu, někdy spojeno s bolestí kyčle; kašel suchý a/nebo chřestivý se může vyvinout až v bronchitidu; paralýza jícnu; pacient se zlepšuje vlhkým vzduchem a ledovými nápoji
Coccus cacti - je jedním z nejlepších léků na dávivý kašel; záchvaty křečovitého kašle má v různých částech dne, nejvíce ráno kolem 6, a v noci před půlnocí; kašel je způsobený lechtáním nebo drážděním v hrdle, je dráždivý, dusivý, může být suchý i vlhký; pacient je rozpálený, pitím studené vody kašel zmizí.
Cuprum - je bledý, v obličeji a kolem rtů namodralý; kašel je křečovitý, nejhorší kolem 3. hodiny ranní; jako Causticum má křeče hlasivek, které až způsobují ztrátu hlasu; zlepšuje se chladným jídlem a pitím ledové vody
Drosera - jako Coccus-c je úžasným lékem na dávivý kašel způsobený lechtáním v hrdle; nejvíce kašle po půlnoci, často krvácí z nosu; kašle tak silně, až nemůže popadnout dech, někdy až do omdlení; připomíná černý kašel; stále ho něco šimrá na sliznici, na patře, v nosohltanu nebo v hrtanu, může z kašle zvracet; děti ve dne nekašlou a jakmile se hlava dotkne polštáře, začnou, nejvíce pak po půlnoci.
Ignatia amara - má suchý křečovitý kašel, v krátce po sobě jdoucích záchvatech, může být i úporný, bolestivý spolu s křečemi hlasivek až ztrátou hlasu; čím víc kašle, tím víc se zhoršuje - může se stát, že odvedením pozornosti kašel ustoupí; při teplotě má zimnici; žízeň je poměrně velká.
Phosphor - tento člověk má obrovskou touhu komunikovat, bude upovídaný a bude ho zlepšovat společnost; jeho kašel je také vyvolaný šimráním v hrtanu, hrtan je bolestivý a tvrdý; kašel je tlumený a bolestivý; velký lék na zápal plic; má vztah k noci, kdy třeba ztratí hlas; často krvácí z nosu; zhoršen na levém boku, např. víc kašle, také chladným vzduchem; horečka se zimnicí; velká žízeň na ledové nápoje.
Pulsatilla - když už jí nestačí pláč, přitvrdí v patologii a začne kašlat; kašel je suchý večer a v noci, pociťuje tlak a bolest na hrudi; při kašli vytéká moč; když pociťuje bolest uprostřed hrudníku, pak může i začít něco vykašlávat; má pocit, že se v leže udusí kouřem.
Rumex - je nejcitlivější na chladný vdechovaný vzduch, venku dýchá jen přes šálu, někdy i doma; svědění a dráždění v jugulární jamce; zhoršen tlakem, mluvením, vdechováním studeného vzduchu, má prudkou bolest pod levou lopatkou; má všechny druhy kašlů; při kašli dochází k nedobrovolné stolici či močení.
Sambucus nigra - velký LÉK PRO NOVOROZENCE, kteří mají ucpaný a neprůchodný nos; kašel je suchý, dráždivý, bolestivý, nejvíce kolem půlnoci - připomíná černý, dítě až zmodrá; chladný vzduch jej většinou zhorší; je to výborný lék pro, kteří dostali kašel v nějakém přechodovém období; kašel je horší vleže, v noci, kašel jej budí; noční astma.
Spongia tosta - další lék, který má kašel jako páku; má velmi suché dýchací cesty, laryngeální kašle, hrtan je stažený, citlivý na dotek, horší nádechem a před půlnocí; když dítěti nic není a kolem půlnoci se vzbudí, tak buď podáme Spongii nebo Aconitum; má pocit cizího tělesa v hrtanu; kašel polevuje po jídle nebo po teplém pití a paradoxně čím níže má hlavu, tím je kašel menší. Spongia dobře zabírá na noční hvízdavé dýchání, na kašel připomínající "tulení štěkot" či řezání pilou. Kašel vyvolaný lechtáním v hrdle či průduškách. Lék významný do blízké budoucnosti vzhledem k možnému jadernému spadu.                                                                                                                Squilla - kašel přichází, když se ochladí, třeba na jaře; děti si mnou obličej zaťatými pěstičkami (Caust, Puls); je spojen s agresívní pálivou rýmou, je vyčerpávající a křečovitý; zhoršen studenými nápoji, studeným vzduchem; spojen s kýcháním a únikem moči (Rumex); močení je nápadně časté, zvláště v noci..


CHŘIPKOVÉ STAVY

https://www.homeocentrum.cz/l/aktualne-lecba-akutnich-chripkovych-stavu/


Aktuálně - chřipkové a jiné akutní stavy


Prevence proti tzv. shedding I.část - přírodní medicína