Bylinky

Lidové léčitelství tu bylo odjakživa a skýtá bohatství, kterého bychom si měli vážit. Využívá darů přírody tak, aby je naše tělo bylo schopno přijmout a v co nejkratším čase se pak s nemocí vypořádat. Někdy se jedná o prostředky pouze podpůrné a někdy o zcela hojivé. 

Doufejme, že se mi sem brzy podaří zanést většinu nejčastějších potíží a lidových receptů jak na ně. Tady je prvních pár:-)

AFTY - homeopaticky i nehomeopaticky je na ně dobrý borax. V lékárně můžete sehnat borovou vodu, kterou postižené místo potíráte, nebo můžete použít homeopatický potencovaný Borax CH5 nebo CH9, nízké potence postačí.

BODNUTÍHMYZEM - na ránu dáme ocet s cibulí, necháme působit; a samozřejmě hned podáváme Apis mellifica, CH5, 9, 15, nebo 30, po pár minutách, maximálně však 10x, více ne.

HOREČKA -všichni víme, že zábaly horečky snižují. Zábal ale nemusí být studený. Stačí, když bude mít o stupeň či dva méně, než je teplota. Jde totiž o to, aby byl co největší povrch těla obalen něčím, co je chladnější a co by teplotu odvedlo. Není asi lepšího media pro odvedení teploty než voda. Proto krátké posezení ve vodě o např. 37 stupních při např. 40 stupňové horečce plně postačí - toto je vhodné hlavně u menších dětí, u kterých jsou zábaly psychickou zátěží a způsobují tak pláč. Pro odpůrce zábalů - a nebo jako jejich pokračování - je dobré navléknout dítěti ponožky namočené do bezového octa. Také nakrájená cibule aplikovaná na chodidla, zabalená a takto ponechaná po nějakou dobu způsobuje hojné pocení a rapidní pokled teploty (u někoho se reakce dostaví okamžitě, u někoho až po několika hodinách).

HRUDNÍK - když jsou rozdrážděné průdušky a bolí nás na prsou, přináší úžasnou úlevu tymiánová mast; samozřejmě zabírají i různé zábaly, olejový i klasický

KAŠEL - velmi účinný je výluh z cibule; cibuli nakrájíme na větší kusy, zalijeme vroucí vodou, necháme zakryté louhovat cca. 15 min., pro děti raději osladíme medem a podáváme. Hezky zklidňuje sliznice, napomáhá odkašlávání.

NOSOHLTAN - jako nejúčinnější prostředek v péči o sliznice, jejich zvlhčení a úlevě, se mi opakovaně stává ´obyčejná´ slaná voda. Když necháme rozpustit mořskou sůl ve vodě a pak kloktáme a/nebo rozprašujeme do nosu, velmi rychle přijde úleva. Opakovat můžeme často, vždy se řídíme svými pocity.

PÁLENÍŽÁHY - pomáhají mléčné výrobky, nejlépe mléko. Z bylinek si můžeme udělat odvar Zeměžluči (Centaurium umbellatum)


PRŮJEM - u malých dětí je velmi důležité sledovat zavodněnost, pokud průjem trvá déle naž 12 hodin, měli byste se snažit dodat dostatek tekutiny třeba rehydratačními nápoji. U větších černý neslazený čaj, u menších bylinkový nebo ovocný. Z bylinek na průjem nejlépe zabírá: mochna nátržník a dubová kůra, z ovoce: nejvíce listy ostružiníku, sušené borůvky a švestky. Švestky obecně pomáhají zastavit průjem, starší děti a dospělí mohou třeba sušené. Jídlo je také třeba uzpůsobit - ideální jsou suché rohlíky, suchá rýže s mrkví, po nějaké době i banán.

ZVRACENÍ/NUCENÍ NA ZVRACENÍ - při kinetóze dobře pomáhá upíjení zázvorového nebo mátového čaje. Lepší je jen upíjet, abychom si nezahltili žaludek. Také je dobré ohlídat si teplotu čaje, většinou přijde spíš k chuti čaj o pokojové teplotě nebo zcela vychladlý.