Bylinky

Odjakživa pro nás poskytují nezměrný dar, kterého je třeba si vážit. Jsou jedním z pilířů čínské medicíny, používali jej šamani, babky kořenářky, alchymisté, vychází z nich i moderní fytoterapie. 

Rostliny jsou jediný žijící druh na zemi, který se energeticky kalibruje zcela automaticky. To znamená, že při používání bylin máme možnost přijmout vzácný dar - a to zcela up-gradovanou energetickou informaci, tak jak je v té chvíli potřeba. Rostliny jsou napojeny na veškeré energie na Zemi, tedy jsou napojeny na Slunce, Měsíc, kosmické proudy energií, ve spojení s celým universem..

Někdy se jedná o prostředky pouze podpůrné a někdy o zcela hojivé. 

Malé bylinkářské repertorium jsem nakonec seřadila podle fyzických obtíží abecedně, abyste si mohli vyhledat to, co vás trápí, jednoduše..:-)


AFTY - homeopaticky i nehomeopaticky je na ně dobrý borax. V lékárně můžete sehnat borovou vodu, kterou postižené místo potíráte, nebo můžete použít homeopatický potencovaný Borax CH5 nebo CH9, nízké potence postačí.

ANTIBAKTERIÁLNÍ ÚČINKY - látka, která hraje prim v antibakteriálních účincích, je koloidní stříbro; z bylin sem patří dlouhý výčet, např. marocká růže (hojně využívána po porodu), cibuloviny: česnek, cibule, pažitka, pórek; lichořeřišnice, tymián, levandule, lékořice, heřmánek, měsíček, šalvěj, zázvor, echinacea, zázvor                                - většina z těchto bylin má účinky také antiseptické, antivirové, apod. 

BOLEST - levandule jí zmírňuje, stejně tak i kontryhel, šanta, zázvor, hřebíček, šalvěj, čertův dráp, řimbaba, marocká růže; smrkový výluh na bolesti zad a kloubů; bolest kloubů, dna, revma - čistec

BODNUTÍ HMYZEM - na ránu dáme ocet s cibulí, necháme působit; (a samozřejmě hned podáváme Apis mellifica, v nízké potenci, po pár minutách, maximálně však 10x, více ne).

EKZÉMY - měsíček lékařský, koloidní stříbro, a tkáňové soli:-)

HOREČKA -všichni víme, že zábaly horečky snižují. Zábal by ale neměl být příliš studený, aby nedošlo k teplotnímu šoku. Stačí, když bude mít o stupeň či dva méně, než je naměřená teplota. Jde totiž o to, aby byl co největší povrch těla obalen něčím, co je chladnější a co by teplotu odvedlo. Není asi lepšího media pro odvedení teploty než voda. Proto krátké posezení ve vodě o např. 38-39 stupních při např. 40 stupňové horečce plně postačí - toto je vhodné hlavně u menších dětí, u kterých jsou zábaly psychickou zátěží a způsobují tak pláč. Pro odpůrce zábalů - a nebo jako jejich pokračování - je dobré navléknout dítěti ponožky namočené do bezového octa. Také nakrájená cibule aplikovaná na chodidla, zabalená a takto ponechaná po nějakou dobu způsobuje hojné pocení a rapidní pokled teploty (u někoho se reakce dostaví okamžitě, u někoho až po několika hodinách). 

HRUDNÍK - když jsou rozdrážděné průdušky a bolí nás na prsou, přináší úžasnou úlevu tymiánová mast; samozřejmě zabírají i různé zábaly, olejový i klasický. Další byliny, které pomáhají dýchacím cestám, ať už kašli či na odkašlávání, jsou: podběl, dobromysl, šalvěj, 

MIGRÉNA - řimbaba - výluh z ní, čistec, 

MOČOVÉ POTÍŽE - číslem 1 je zcela určitě lichořeřišnice, dále pak medvědice (uva ursi), a vřes (obecně celá čeleď ericaceae); také sedmikráska, březové listí, květ černého bezu, vrbovka, plody brusinky, přeslička, listy borůvek, ibiškový květ, kořen lékořice, kopřiva, meduňka, mateřídouška, lněné semínko, šípek, rozmarýn, truskavec, máta, kořen jehlice, petrželový kořen i nať, průtržník, a v neposlední řadě list jasanu

KAŠEL - velmi účinný je výluh z cibule; cibuli nakrájíme na větší kousky, zalijeme vroucí vodou, necháme zakryté louhovat cca. 15 min., pro děti raději osladíme medem a podáváme. Hezky zklidňuje sliznice, napomáhá odkašlávání. Další vhodné bylinky jsou: 1) na suchý kašel: černý bez, jitrocel, lípa, máta, šalvěj, lékořice ; 2) hlenovitý kašel, kdy potřebujeme podpořit rozpouštění hlenu: jitrocel, tymián, lípa, břečťan.    U kašle je důležité, abychom hodně pili, ne ani tak na litry, spíš jde o to zvlhčovat sliznice. Také Priessnitzův zábal pomáhá ohřát hrudník, a uvolňuje hlen. Když vidíme, že dítě má potíže s kašlem hlavně v noci, dovolíme mu spát s více polštáři pod hlavou, někdy to připomíná pololeh-polosed:-)

KŘEČE - na křeče, např. menstruační, je skvělý odvar z pravého heřmánku

NOSOHLTAN - jako nejúčinnější prostředek v péči o sliznice, jejich zvlhčení a úlevě, se mi opakovaně stává ´obyčejná´ slaná voda. Když necháme rozpustit mořskou sůl ve vodě a pak kloktáme a/nebo rozprašujeme do nosu, velmi rychle přijde úleva. Opakovat můžeme často, vždy se řídíme svými pocity. Také inhalace s esenciálními oleji, např. z cypřišovitých stromů, eukalyptu, tee trea, aj., rychle uleví, spustí často i rýmu, uvolní dutiny, atd. U dětí podejte zprvu jen 1 kapku, než zjistíte, jak inhalaci vnímají - nechcete je odradit:-) Navíc jedna nebo dvě kapky většinou bohatě stačí na to menší množství horké vody v umyvadle, obzvlášť když hlavu nad umyvadlem zakryjete rychle a pečlivě, takže neunikne tolik páry..:-)

PÁLENÍ ŽÁHY - pomáhají mléčné výrobky, nejlépe mléko. Z bylinek si můžeme udělat odvar Zeměžluči (Centaurium umbellatum). A to nejlepší na konec:-) - stačí mít doma jedlou sodu, čili sodu bicarbonicu. 1 lžičku rozpustit v 1 dcl vody a vypít. Nechutná to nejlépe, ale výsledek je téměř okamžitý. Jedlá soda je totiž velmi zásaditá, tolik, že odkyselí i silné pálení žáhy (v takovém případě klidně dejte více sody nebo proces zopakujte, jak často budete potřebovat).

PRŮJEM - u malých dětí je velmi důležité sledovat zavodněnost, pokud průjem trvá déle naž 12 hodin, měli byste se snažit dodat dostatek tekutiny třeba rehydratačními nápoji. Ideální je kokosová voda. Některé děti jí však nechtějí pít. A proo můžete u větších použít i černý neslazený čaj, u menších bylinkový nebo ovocný. Z bylinek na průjem nejlépe zabírá: mochna nátržník a dubová kůra, z ovoce: nejvíce listy ostružiníku, sušené borůvky a švestky. Švestky obecně pomáhají zastavit průjem, starší děti a dospělí mohou třeba sušené. Jídlo je také třeba uzpůsobit - ideální jsou suché rohlíky, suchá rýže s mrkví, po nějaké době i banán.

PSYCHIKA - když potřebujete zklidnit, nabízí se účinná pomoc - čaje: heřmánkový, chmelový, meduňkový, mateřídouškový, mučenkový, kozlíkový, třezalkový (pozor, někoho dráždí a vyvolává bolesti hlavy, je tedy dobré pít v rozumní míře, a všímat si, zda se nedostaví bolest hlavy); také jsou skvělé Bachovy Rescue remedies 

RÁNY - i na hlubší rány je skvělý Řebříček

ZUBY, BOLEST ZUBŮ - výtečný je esenciální ole z hřebíčku; grepový výtažek i na dásně

ZVRACENÍ/NUCENÍ NA ZVRACENÍ - při kinetóze dobře pomáhá upíjení zázvorového nebo mátového čaje. Lepší je jen upíjet, abychom si nezahltili žaludek. Také je dobré ohlídat si teplotu čaje, většinou přijde spíš k chuti čaj o pokojové teplotě nebo zcela vychladlý. Byť většinou polykompozitní homeopatické léky nedoporučuji, v lékárně je možné koupit si Cocculine, který děti mohou cucat jako bonbonky, a který zabere téměř ihned.. 

ŽENSKÉ POTÍŽE - řimbaba - upravuje menstruační cyklus, mírní krvácení a bolesti při menstruaci, kontryhel, řebříček, čistec - snižuje napětí, krvácení, pomáhá od bolesti

ŽENSTVÍ, MATEŘSTVÍ - marocká růže; květy a plody z čeledi Rosaceae a Labiateae