Tkáňové soli

Tyto sole někdy používám na začátku léčby, a někdy během ní, pokud si to případ žádá. Příkladem je léčba rakoviny, kdy tkáňové sole napomáhají organizmu s regenerací. Dále to jsou pooperační stavy, úrazy, zlomeniny, silné oslabení organizmu, atd.

Co vlastně jsou tkáňové sole?

Jinými slovy také Schüsslerovy sole, kterým se do třetice říká i biochemické, protože se nachází v buňkách čili i tkáních lidského organizmu, a významně se podílí na biochemických procesech v nás. V 19. stol je jako takové definoval německý lékař Wilhelm Schüssler, který je považován za jednoho z průkopníků biochemie. Biochemické sole tvoří soubor dvanácti základních minerálních solí, které jsou nezbytné (esenciální) pro život a nachází se úplně všude, jak na Zemi tak v celém vesmíru. Chemicky se jedná o sloučeniny sodíku, draslíku, železa, vápníku, síry, fosforu, chlóru a křemíku. Jejich správný pohyb a rovnováha jsou bezpodmínečně nutné pro udržení zdraví. A naopak tedy jejich nedostatek v organismu vede k narušení buněčného metabolismu, a následně ke zdravotním problémům. Deficit se zpočátku může projevit např. nepatrnými odchylkami v barvě kůže, předčasnými vráskami a následně zdravotními problémy. Když je příslušná tkáňová sůl pravidelně doplňovaná ve formě, kterou je tělo schopno využít, buňkám to napomůže k lepší funkci a dochází ke zlepšení zdraví.

Minerální anorganické látky získáváme přirozeně z potravy, ale díky tomu, že jsou potraviny v dnešní době ochuzené o živiny, a díky zvýšenému stresu a dalším neblahým faktorům dnešní doby, dochází k narušení rovnováhy esenciálních látek v těle. Je ale nutné si říct, že způsob, jakým se v těle tyto sole chovají, a schopnost našeho organizmu sole vstřebávat, není jen otázkou nekvalitních potravin, nýbrž také záleží na naší schopnosti tyto sole z potravin získávat (což pak řesí homeopatická léčba jako taková). Bylo vědecky dokázáno, že nejlepší vstřebatelnosti tkáňových solí do organismu se dosáhne právě použitím Schusslerových solí, které se vyrábí tak, že se minerály zpracují homeopatickou triturací na potenci D6.

Účinek tablet tkáňových solí tedy spočívá v kvantitativním doplnění zjištěné chybějící látky a zároveň energetické informaci odpovídající homeopatické potenci D6. Výběr tkáňových solí probíhá jinak než výběr homeopatických léků. Tkáňové soli se vybírají na základě nedostatku minerálů, čili doplňují se jimi chybějící látky, zajišťují tělu deficit. Tkáňové soli dodají tělu to, co mu dle určitých příznaků chybí, a to v dostatečném množství, které závisí na míře nerovnováhy.

Biochemické tkáňové soli ve formě tablet jsou jemné a bezpečné právě proto, že v nich obsažené látky se přirozeně nachází v lidském těle. I z tohoto důvodu se výborně snášejí s jakoukoli jinou léčbou, mohou je bez obav užívat i těhotné a kojící ženy nebo nejmenší děti. Po rozpuštění tablety v ústech se potřebné látky vstřebávají do krve sliznicí ústní dutiny a jsou pro tělo okamžitě dostupné. Při dlouhodobém užívání je denní dávka dvakrát denně jedna tableta (0,5 g). V případě akutních stavů je možné zvýšit na jednu tabletu každé dvě hodiny. Současně je možno užívat až tři různé soli.

KALIUM PHOSPHORICUM (ČERVENÁ)

Biochemická výživa mozku, senzorických nervů, nedostatek energie a její obnova.

Je nejrychleji působící z tkáňových solí. Vyskytuje se hlavně v nervové soustavě. Je ideální solí při jakémkoli stavu vyčerpání - ať fyzickém či psychickém, od lehkého stavu až po vážné deprese. Používá se při únavě, podporuje koncentraci, paměť. Pomáhá studentům při stresu ze zkoušek, hyperaktivním dětem, starým lidem s únavovými bolestmi v končetinách, pomáhá s obnovou svalstva, či k lepšímu výkonu sportovců. Je také lékem na srdce, působí jako srdeční tonikum při poruchách srdečního rytmu, paplitacích, či srdeční únavě. Dál pomáhá při nespavosti, podrážděnosti, nervozitě, syndromu vyhoření, při teplotách nad 39°C jako antiseptikum a boost energie, při nekróze, gangréně nebo pokud se v hlenu objeví krev.

 • Nedostatek se projevuje šedavým nádechem pokožky, nejdříve kolem úst a spánků, později na celé tváři. Extrémní nedostatek se projeví hnilobným zápachem těla a odumíráním tkání.
 • Na psychické úrovni se její nedostatek projevuje jako iritabilita, úzkost, netrpělivost, podrážděnost, hysterie, neurastenie, syndrom vyhoření, nervozita a nespavost (nemůže uklidnit myšlenky), ale i strach, podezřívavost.
 • Kombinace s dalšími solemi: nervové poruchy a celková únava mohou být zapříčiněné nahromaděním toxinů, na vyloučení jedů z organismu je kombinace Kali Phos, Kali Mur a Nat Sulph. S Nat Mur vytvářejí tkáně a ochraňují buňky před vyčerpáním a předčasnou smrtí. V případě vážných a vyčerpávajících onemocnění může velmi pomoct energetický, tzv. bojový mix: Kali Phos- Nat Mur-Ferr Phos (energie-voda-kyslík). Jde o organismus vyčerpaný nemocí, operací nebo nádorovým onemocněním. Je to i kombinace pro těhotné ženy jako prevence potratu.

NATRIUM SULPHURICUM (KORÁLOVÁ)

Biochemicky ovlivňuje zejména játra.

Slouží k detoxikaci jater a odstranění toxinů a nadbytečné vody z organismu. Pomáhá při poškození jater antikoncepcí, alkoholem, při hepatitidě, infekční mononukleóze. Dále při hubnutí, migrénách, dně, zvracení (např. během těhotenství), bércových vředech.

 • Nedostatek způsobuje otok celého těla, zadržování vody, žlučovitou chuť na jazyku, později zelenožlutý nádech pokožky, červený nos, žluté oční bělmo, váčky pod očima, pigmentové skvrny v těhotenství, případně silné studené pocení.

KALIUM MURIATICUM (ORANŽOVÁ)

Biochemicky ovlivňuje krev a sliznice, dekongestivum.

Pomáhá při otocích sliznic horních cest dýchacích, ORL zánětech, angíně, sinusitidě, alergii, při tvorbě bílého hlenu. Posilňuje sliznice po opakovaných infekcích, pomáhá při zvýšené srážlivosti krve a snižuje riziko trombózy. Lze použít po úrazech, operacích, reguluje tvorbu kolagenu u popálenin. Podpora při epilepsii a prevence nežádoucích účinků očkování.

 • Nedostatek se projevuje ve tváři jako bílé kruhy nad a pod očima, mléčně bílým zabarvením pokožky, pavučinovitými cévkami nebo kožními výrůstky.

CALCIUM FLUORICUM (ZLATÁ)

Biochemická sůl na elasticitu.

Calc Fluor zabezpečuje elasticitu tkání a zdravou zubní sklovinu. Posiluje chrupavky, pohyblivost kloubů, elasticitu šlach, cévní stěny. Pomáhá při křečových žilách, hemeroidech, povislém břichu, zhrublé kůži, prasklinách, fisurách, natažených šlachách, artróze, inkontinenci moče, šedém zákalu, hlubokém strachu, kostních výrůstcích. Působí jako lifting tváře a podporuje trávení a peristaltiku.

 • Na tváři se nedostatek projeví hnědými kruhy nad a pod očima a předčasnými jemnými vráskami, které vytváří síť zejména kolem očí.

MAGNESIUM PHOSPHORICUM (ŽLUTÁ)

Biochemická výživa svalů a motorických nervů.

Tato sůl je důležitá pro relaxaci svalů a nervů. Pomáhá při silných bolestech (bez zánětu, úleva teplem), křečích, nadýmání, zablokování zad, po velkém fyzickém či nervovém vypětí, ticích, neuróze, pocitech strachu a nejistoty, nadměrné chuti k jídlu (přejídání při stresu) kolikách, třesu končetin, zatuhlosti, stresu a bolestech hlavy. Je výborným srdečním tonikem a pomáhá při vysokém krevním tlaku.

 • Nedostatek se projevuje červenými tvářemi, které jsou na dotyk chladné, a nervovým neklidem.

KALIUM SULPHURICUM (OLIVOVÁ)

Biochemicky působí na kůži a na okysličování tkání.

Tato sůl zodpovídá za "vnitřní dýchání" (oxidace, metabolismus), tvorbu a distribuci olejových složek. Pomáhá při psoriáze, seborei, ekzémech s tvorbou šupin, při olupování kůže, dlouhodobém akné, vysokém cholesterolu a triglyceridech v krvi, dlouhodobých zánětech a tvorbě žlutozeleného hlenu.

 • Nedostatkem této soli vznikají šupiny, lupy a poruchy pigmentace - stařecké skvrny, pihy, depigmentace aj.

NATRIUM PHOSPHORICUM (ZELENÁ)

Udržuje rovnováhu pH.

Pomáhá při překyselení organismu, při zvýšené aciditě v žaludku, bolesti kloubů, dně, špatném trávení, plynatosti, cukrovce, mykózách, střevních parazitech, kyselém zvracení a přílišné chuti na sladké. Pomáhá při hubnutí. Podporuje vylučování žluče, činnost ledvin a pomáhá při ledvinových kamenech.

 • Nedostatek této soli nastává i při dlouhodobě nevhodné a nadměrné stravě. Projevuje se mastnou pokožkou tváře s rozšířenými póry, uhry - bílé nebo černé tečky, později usazováním podkožního tuku a ztrátou obrysů tváře (dvoji

CALCIUM SULPHURICUM (TYRKYSOVÁ)

Biochemický ´systémový čistič´

Působí proti tvorbě hnisu, pomáhá při špatně se hojících, mokvajících ranách, aftech, opakujících se herpesech, hnisavém akné, ulceracích žaludku, opakovaném krvácení z dásní nebo z nosu, při vředu oční rohovky, při vředech předkolení, krustách ve vlasové části hlavy u kojenců, slabé imunitě a funkční sterilitě. Podporuje integritu sliznic a kůže.

 • Projevem deficitu bývá alabastrově bílá tvář, někdy i s pigmentovými skvrnami.

SILICEA (MODRÁ)

Působí zejména na pojivové tkáně, někdy se nazývá i biochemický chirurg.

Silicea pomáhá udržovat zdravé vlasy, kůži a nehty, ochraňuje nervy. Čistí a posiluje pojivové tkáně, pomáhá při infiltrovaných a uzavřených ložiskách hnisu, hnisavé angíně, abscesech, aterosklerotických změnách cév. Dále při atopickém ekzému, vypadávání vlasů, lámání nehtů, předčasných hlubokých vráskách, vysychání kloubů a plotének, zánětu kostí. Lze použít při podvýživě, nadměrném zapáchajícím pocení, při nervové přecitlivělosti, skleróze multiplex, šedém zákalu. Má omlazující liftingový účinek. Pro schopnost vylučovat z těla se nesmí používat při implantátech!

 • Nedostatek se projevuje vypadáváním vlasů, lámavostí nehtů a předčasnými hlubokými vráskami. Problémy se zhoršují v noci.

CALCIUM PHOSPHORICUM (KRÁLOVSKÁ MODRÁ)

Biochemické tonikum.

Dětská sůl, důležitá pro dělení buněk, růst a buněčnou obnovu (i u straých lidí), krvetvorbu, rekonvalescenci, vstřebávání živin. Pomáhá při nežádoucím hubnutí, únavě po těžké nemoci, albuminúrii, podporuje přibírání na váze a chuť k jídlu. Pomáhá dětem, které mentálně neprospívají, mívají bolesti hlavy ze zátěže ve škole, nebo i pro hyperaktivní děti. Je prevencí osteoporózy, podporuje hojení zlomenin, tvorbu kostí, ulevuje při artritidě, kostních výrůstcích, růstových bolestech a kalcifikátech, při tvrdých nebo chronických otocích mandlí a cystách.

 • Nedostatek se projevuje voskovým leskem a zabarvením pleti na tváři a uších nebo chronickým sklovitým výtokem.

NATRIUM MURIATICUM (FIALOVÁ)

Biochemický distributor vody.

Nat mur zabezpečuje správný pohyb vody hydrataci buněk. Pomáhá při dehydrataci a při poruchách hydratace, jako je suchost oka, žíznivost, chuť na slané, vodnatý sekret z nosu, tekoucí slzy, vyrážky s vodnatým obsahem, otoky pod očima, lokální otoky, suché sliznice, suchý kašel zhoršený v suchém prostředí, slaný pot, pocení v klimakteriu, anurie, polyurie. Pomáhá při solární alergii, alergii se svěděním a vodnatým obsahem. Dále při plačtivosti, nebo neschopnosti se vyplakat, při smutku, depresi a negativních myšlenkách. Díky hydrataci buněk má liftingový účinek, pomáhá při vysokém krevním tlaku. Odstraňuje únavu.

 • Nedostatek se projevuje otoky tváře, váčky pod očima, želatinovým leskem okolo očí a rozšířenými póry, zvýšenou chutí na slané, nechutí přijímat vodu nebo naopak velkou žízní, pocitem chladu.

FERRUM PHOSPHORICUM (MAGENTA)

Biochemická první pomoc

při všech zánětech - akutních i chronických, zvýšené teplotě do 39°C, krvácení i silné menstruaci. Pomáhá při anémii z nedostatku železa, únavě, nízkém tlaku krve. Velmi dobrá sůl v prvním stádiu zánětu, při začínající infekci: viróze, angíně, apod. (otok, bolest, teplota, ale bez hlenu).

 • Akutní nedostatek železa poznáme na tváři podle červených tváří a uší, které jsou na dotyk teplé. Chronický nedostatek se projeví tmavými fialovo-magentovými kruhy pod očima.

BIOKOMPLEX

Kombinace všech tkáňových solí.

Vyvážená směs všech dvanácti složek krve a tkání. Doporučuje se v případech komplexního vyčerpání u lidí s vícečetnými zdravotními problémy (zejména u starších lidí), nebo na preventivní doplnění. V případě implantátů použijte Biokomplex SF, který neobsahuje Siliceu.