Tkáňové soli

Tkáňové soli mají v mé praxi své neochvějné místo. Někdy je jejich účinek tak rychlý, že bychom je mohli považovat za zázračné. Většinou potřebují déle, aby se jejich efekt projevil naplno, ale pokud jsou podané správně, vždy to stojí za to. 

Co vlastně jsou tkáňové soli?

Jinými slovy také Schüsslerovy soli, kterým se do třetice říká i biochemické, protože se nachází v buňkách čili i tkáních lidského organizmu, a významně se podílí na biochemických procesech v nás. V 19. stol je jako takové definoval německý lékař Wilhelm Schüssler, který je považován za jednoho z průkopníků biochemie. Biochemické soli tvoří soubor dvanácti základních minerálních solí, které jsou nezbytné (esenciální) pro život a nachází se úplně všude, jak na Zemi tak v celém vesmíru. Chemicky se jedná o sloučeniny sodíku, draslíku, železa, vápníku, síry, fosforu, chlóru a křemíku. Jejich správný pohyb a rovnováha jsou bezpodmínečně nutné pro udržení našeho zdraví. A naopak tedy jejich nedostatek v organismu vede k narušení buněčného metabolismu, a následně ke zdravotním problémům. Deficit se zpočátku může projevit např. nepatrnými odchylkami v barvě kůže, předčasnými vráskami a následně zdravotními problémy. Když je příslušná tkáňová sůl pravidelně doplňovaná ve formě, kterou je tělo schopno využít, buňkám to napomůže k lepší funkci a dochází ke zlepšení zdraví.

Minerální anorganické látky získáváme přirozeně z potravy, ale díky tomu, že jsou potraviny v dnešní době ochuzené o živiny, a díky zvýšenému stresu, kdy tělo spotřebovává mnohem více minerálních solí, než je běžné, a dalším neblahým faktorům dnešní doby, dochází k narušení rovnováhy esenciálních látek v těle. Je ale nutné si říct, že způsob, jakým se v těle tyto soli chovají, a schopnost našeho organizmu soli vstřebávat, není jen otázkou nekvalitních potravin, nýbrž také záleží na naší schopnosti tyto soli z potravin získávat (což pak řesí homeopatická léčba jako taková). Bylo vědecky dokázáno, že nejlepší vstřebatelnosti tkáňových solí do organismu se dosáhne právě použitím Schusslerových solí, které se vyrábí tak, že se minerály zpracují homeopatickou triturací na potenci D6.

Účinek tablet tkáňových solí tedy spočívá v kvantitativním doplnění zjištěné chybějící látky a zároveň energetické informaci odpovídající homeopatické potenci D6. Výběr tkáňových solí probíhá jinak než výběr homeopatických léků. Tkáňové soli se vybírají na základě nedostatku minerálů, čili doplňují se jimi chybějící látky, zajišťují tělu deficit. Tkáňové soli dodají tělu to, co mu dle určitých příznaků chybí, a to v dostatečném množství, které závisí na míře nerovnováhy. 

Také mají ještě jednu úžasnou funkci - tím, že jsou už mírně potencovány, učí tělo tyto soli ze stravy vstřebávat. Na příklad děti, které mají nedostatek železa, přestože jedí maso, z důvodu že si jejich tělo nedokáže železo ze stravy vzít - po nějaké době užívání tkáňové soli Ferrum phosphoricum dochází k velkému zlepšení, jakoby sůl tento proces nejen umožnila, ale i tělo tomuto procesu naučila!

Biochemické tkáňové soli ve formě tablet jsou jemné a bezpečné právě proto, že v nich obsažené látky se přirozeně nachází v lidském těle. I z tohoto důvodu se výborně snášejí s jakoukoli jinou léčbou, mohou je bez obav užívat i těhotné a kojící ženy nebo nejmenší děti. Po rozpuštění tablety v ústech se potřebné látky vstřebávají do krve sliznicí ústní dutiny a jsou pro tělo okamžitě dostupné. Při dlouhodobém užívání je denní dávka dvakrát denně jedna tableta (0,5 g). V případě akutních stavů je možné zvýšit na jednu tabletu každé dvě hodiny. Současně je možno užívat až tři různé soli, pokud bychom jich chtěli více, pak je na místě Biokomplex, který obsahuje 12 základních tkáňových solí a funguje jako prostředek hloubkové detoxikace.


FERRUM PHOSPHORICUM  (MAGENTA)

Biochemická první pomoc

Fosforečnan železitý patří k asi nejužívanější tkáňové soli vůbec. Není divu, když si uvědomíme, že železo je nezbytnou součástí hemoglobinu a je tedy přenašečem kyslíku do celého těla. Dá se říci, že je jedním ze stavebních prvků naší imunity (ve hmotné rovině). Nachází se ve všech buňkách a účastní se mnoha enzymatických procesů.

 • Podporuje léčivý proces během zánětlivých onemocnění, zejména akutních jako angina, zápal plic, apod. Zejména v prvním stadiu, kdy je zvýšená teplota do 39°C. Také při začínajících virózách (kdy je otok a bolest v krku, ale ještě není hlen). Železo v této podobě organismus krásně vstřebá a ihned rozvede do celého těla, což je pro něj jako pár minut v sarkofágu:-) V těchto situacích je ideální rozpustit pár tablet v teplé vodě a popíjet, zprvu klidně po 5-10 minutách, po 1-2 hodinách frekvenci snížit na 30 minut, a když přichází úleva, můžeme snížit na 1x za 2 hodiny (s tím, že následující dny zůstáváme u frekvence 2-3x denně). 
 • Je na místě během dlouhodobého nebo silného akutního krvácení, např. silné menstruace, kdy žena ztrácí více krve. Pomáhá při anémii z nedostatku železa, a únavě, která je důsledkem. Anemie.
 • Používám jí jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny krve.
 • Pomáhá při nízkém tlaku krve.
 • Pomáhá ženám, které ztrácí sílu během kojení.
 • Akutní nedostatek železa poznáme na tváři podle červených tváří a uší, které jsou na dotyk teplé. Chronický nedostatek se projeví tmavými fialovo-magentovými kruhy pod očima.
CALCIUM PHOSPHORICUM (KRÁLOVSKÁ MODRÁ)

Biochemické tonikum. Sůl pro rekonvalescenci.

Je to velmi důležitá dětská sůl, která je v těle bohatě zastoupená. Zejména pro dělení buněk, růst a buněčnou obnovu (i u starých lidí), tedy výstavbu tkání, tvorbu kostní hmoty, je nezbytná pro krvetvorbu, ovlivňuje krevní oběh, a podporuje vstřebávání živin. Podobně jako homeopatický lék z fosforečnanu vápenatého má nezastupitelné místo v léčbě dětí, viz. níže. Působí harmonizačně, a proto působí jinak ráno a jinak večer:  při užívání ráno se po nějaké době projeví u dítěte nárůst energie, chuť do života, zvýšená aktivita; při užívání navečer se po nějaké době projeví její uklidňující účinek. 

 • Pomáhá při únavě po těžké nemoci, při rekonvalescenci, při chronické únavě.
 • Pomáhá při nežádoucím hubnutí, podporuje přibírání na váze a chuť k jídlu. 
 • Pomáhá dětem, které mentálně neprospívají, mívají bolesti hlavy ze zátěže ve škole, nebo i pro hyperaktivní děti. Podílí se na tvorbě bílkovin. Pomáhá při růstových bolestech.
 • Jako všechny vápenaté soli je nezbytná pro zdravé kosti - působí preventivně proti vzniku osteoporózy, podporuje hojení zlomenin, podporuje tvorbu kostí, ulevuje při artritidě, kostních výrůstcích, růstových bolestech a kalcifikátech, při tvrdých nebo chronických otocích mandlí a cystách. 
 • Posiluje nervus vagus.
 • Pomáhá při albuminúrii.
 • skvělým pomocníkem během těhotenství.
 • Nedostatek se projevuje mnoha různými potížemi, neb tato sůl se vyskytuje ve všech našich buňkách. Navenek se projevuje voskovým leskem a zabarvením pleti na tváři a uších nebo chronickým sklovitým výtokem.                          

Soli s obsahem vápníku potřebují delší čas, aby se vstřebaly všude, kam mají, jejich účinek se tedy projevuje pomalu. Doporučuji je užívat dlouhodobě - minimálně 3 až 6 měsíců podle potřeby.

Je to skvělá sůl při rekonvalescenci z dlouhodobé nebo vyčerpávající nemoci, ale také po porodu.

Při zlomeninách je dobré jí zkombinovat ještě se solí Calcium fluoratatum. V některých případech s Magnesium phosphoricum.
CALCIUM SULPHURICUM (TYRKYSOVÁ)

Biochemický ´systémový čistič´

Nachází se mimo jiné v játrech, žluči, v krvi, kůži, i v chrupavkové hmotě. Podporuje kůži a tkáně, a pomáhá kali-chloru regenerovat kůži (tvořit nové buňky).

 • Působí proti tvorbě hnisu, pomáhá při špatně se hojících, mokvajících ranách, aftech, opakujících se herpesech, hnisavém akné, ulceracích žaludku, opakovaném krvácení z dásní nebo z nosu, při vředu oční rohovky, při vředech předkolení, krustách ve vlasové části hlavy u kojenců, slabé imunitě a funkční sterilitě. Podporuje integritu sliznic a kůže.
 • Projevem deficitu bývá alabastrově bílá tvář, někdy i s pigmentovými skvrnami.

Soli s obsahem vápníku potřebují delší čas, aby se vstřebaly všude, kam mají, jejich účinek se tedy projevuje pomalu. Doporučuji je užívat dlouhodobě - minimálně 3 až 6 měsíců podle potřeby.
CALCIUM FLUORICUM (ZLATÁ)

Biochemická sůl na elasticitu.


Calc Fluor se nachází zejména v elastických tkáních, zubní sklovině, kostech, a pokožce.

 • Hraje významnou úlohu u krevního oběhu, udržuje elastičnost cév a také ovlivňuje resorpci cévních usazenin. Zpevňuje cevní stěny, pomáhá předcházet křečovým žilám.
 • Pružnost udržuje v celém těle - vazy, šlachy, svaly, tkáně kdekoli: posiluje a zpevňuje chrupavky, přispívá k pohyblivosti kloubů, podporuje elasticitu šlach, pomáhá léčit artrozu, napomáhá hojení jizev, urychluje regeneraci po úrazech - natržené šlachy, vazy . Dále je vhodná jako prevence, než se vytvoří strie. A doporučuji jí také ženám, které by chtěly popdořit vlasy (roztřepené konečky, lámavost, suchost, nízká elasticita).
 • Zpevňuje zubní sklovinu, napomáhá tvorbě zubů, pomáhá při drolení zubů, kazivosti, atd. Dále podporuje pevnost a zdraví nehtů vůbec - třepení, lámání, atd.
 • Používám jí jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny kostí.
 • Pomáhá dále při: hemeroidech, povislém břichu, zhrublé kůži, kuřím oku, mozolech, prasklinách, fisurách, inkontinenci moče, šedém zákalu, kostních výrůstcích - všude tam, kde se stav zlepší podporou elasticity tkáně.
 • Pomáhá při hlubokém strachu.
 • Působí jako lifting tváře a podporuje trávení a peristaltiku.
 • Ovlivňuje štítnou žlázu.
 • Na tváři se nedostatek projeví hnědými kruhy nad a pod očima a předčasnými jemnými vráskami, které vytváří síť zejména kolem očí. Vhodná je tedy pro ženy, které předčasně stárnou.

Soli s obsahem vápníku potřebují delší čas, aby se vstřebaly všude, kam mají, jejich účinek se tedy projevuje pomalu. Doporučuji je užívat dlouhodobě - minimálně 3 až 6 měsíců podle potřeby.
NATRIUM PHOSPHORICUM (ZELENÁ)

  Regulátor, který udržuje rovnováhu pH.

  Tato sůl stojí stojí za celkovou rovnováhou organizmu. V dnešní době, kdy mnozí - vlivem nevyrované stravy plné nezdravých cukrů a tuků, bublinkových nápojů, atd. - trpí překyselením organizmu, je tato sůl stále důležitejší. Najdeme jí zejména v mozkových a nervových buňkách, ve svalech, červených krvinkách a pojivových tkáních.  Reguluje pH v buňkách, a při aciditě v nich snižuje kyselost - nejen v žaludku, ale také krve (je součástí tzv. pufračního systému). Reguluje hospodaření s tuky, odbourává cukry.

  • Podporuje vylučování žluče.
  • Podporuje činnost ledvin a pomáhá při ledvinových kamenech.
  • Pomáhá při překyselení v žaludku. Kromě této soli je na místě omezení nevhodných potravin a zařazení více luštěnin a zeleniny (zásadotvorné potraviny), aby nedocházelo k dalšímu dopadu na zdraví, jako např. odvápňování kostí, zubů, atd.
  • Ulevuje bolestem kloubů, dně.
  • Podporuje trávení - snížuje plynatost, pomáhá v boji s parazity, při kyselém zvracením, a přílišné chuti na sladké. 
  • Díky regulaci cukrů pomáhá při cukrovce.
  • Pomáh při hubnutí.
  • Pomáhá v boji proti parazitům - při mykózách a střevních parazitech.
  • Používám jí jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny močového měchýře.
  • Nedostatek této soli nastává i při dlouhodobě nevhodné a nadměrné stravě. Projevuje se mastnou pokožkou tváře s rozšířenými póry, uhry - bílé nebo černé tečky, později usazováním podkožního tuku (obezitou) a ztrátou obrysů tváře (dvojí brada). Dále se projevuje kyselým říháním, pálení žáhy, kolikami, průjmy, povlaky jazyka.
  NATRIUM SULPHURICUM (KORÁLOVÁ)

  Biochemicky ovlivňuje zejména játra.

  Tuto sůl najdeme zejména v tělesných tekutinách. Váže na sebe vodu, a její hlavní úlohou je tedy odvodňování. Slouží k detoxikaci jater a odstranění toxinů a nadbytečné vody z organismu tím, že se podílí na přeměně toxických a odpadních látek na vodné roztoky. Reguluje také funkci slinivky, žlučníku, tlustého střeva, a lymfy. Omezuje resorpci vody v tlustém střevě, čímž pomáhá při zácpě. Dále zahušťuje žluč, podporuje vylučování, metabolismus cukru, a toky vody v těle. Tato sů je spojena s vodou i v tom ohledu, že pacienti pociťují zhoršení potíží za vlhkého počasí.

  • Pomáhá při poškození jater antikoncepcí, alkoholem, při hepatitidě, infekční mononukleóze. 
  • Podporuje metabolismus odpadních látek a tedy pomáhá při hubnutí.
  • Pomáhá při zánětech s tvorbou žluto-zeleného hlenu.
  • Pomáhá při migrénách a dně.
  • Pomáhá při chronickém zvracení nebo během těhotenství, bércových vředech.
  • Pomáhá s otoky, edémy. apod.
  • Přispívá k vyprazdňování - je to takové biochemické projímadlo; pomáhá při zácpě, ranních průjmech, a nadýmání.
  • Pomáhá při nočním pomočování.
  • Ulevuje revmatickým potížím.
  • Používám jí jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny slinivky břišní.
  • Nedostatek způsobuje otok celého těla, zadržování vody, žlučovitou chuť na jazyku, později zelenožlutý nádech pokožky, červený nos, žluté oční bělmo, váčky pod očima, pigmentové skvrny v těhotenství, případně silné studené pocení.
  • Psychicky se nedostatek může projevovat melancholií a depresemi.  NATRIUM CHLORATUM (FIALOVÁ)

  Biochemický distributor vody.


  Natrium chloratum je sůl, tak jak jí znáte. Účastní se všech procesů v těle, které se týkají vodohospodářství. Stejně jako její homeopatický protějšek zabezpečuje správný pohyb vody a hydrataci buněk. Nachází se v extracelulární tekutině, tedy v mezibuněčném prostoru, a reguluje osmotický tlak. Dále se nachází v ledvinách, kostech a chrupavčitýc tkáních, a žaludku. Její hlavní vliv je tedy i na trávicí soustavu.


  • Pomáhá při dehydrataci a při poruchách hydratace - syndrom suchého oka, písek v očích, žíznivost, chuť na slané, vodnatý sekret z nosu, tekoucí slzy, vyrážky s vodnatým obsahem. Pro ty, kteří trpí syndromem suchého oka, doporučuji omezit čas strávený na počítači, čas strávený v klimatizovaných prostorech, případně užívání kontaktních čoček.
  • Používám jí jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny kůže.
  •  Léčí loupání v kloubech způsobené nedostatkem synoviální tekutiny v kloubním pouzdru.
  • Otoky pod očima, opuchlý obličej, lokální otoky, otoky nohou (nejen v těhotenství) - v těchto případech se používá s Nat-sulph; dále suché sliznice, suchý kašel zhoršený v suchém prostředí, slaný pot, pocení v klimakteriu, anurie, polyurie. Také jí někteří používají po bodnutí hmyzem, když posléze místo vpichu oteče.
  • Pomáhá při solární alergii, alergii se svěděním a vodnatým obsahem. 
  • Podporuje psychiku při plačtivosti, nebo neschopnosti se vyplakat, při smutku, depresi a negativních myšlenkách. 
  • Díky hydrataci buněk má liftingový účinek. 
  • Pomáhá při vysokém krevním tlaku. Odstraňuje únavu
  • Nedostatek se projevuje fyzicky - otoky tváře, váčky pod očima, želatinovým leskem okolo očí a rozšířenými póry, zvýšenou chutí na slané, nechutí přijímat vodu nebo naopak velkou žízní, pocitem chladu, bolestech hlavy, náhlým úbytkem sil, a kožními vyrážkami s tvorbou puchýřků; psychicky - např. po traumatických zážitcích, depresemi, apod.   KALIUM PHOSPHORICUM (ČERVENÁ)

  Biochemická výživa mozku a senzorických nervů. Regenerace. Energie.

  Fosforečnan draselný je nejrychleji působící z tkáňových solí, což oceníme zvláště při nedostatku energie a snaze o její obnovu. Vyskytuje se hlavně v nervové soustavě - v nervových buňkách a mozku, a ve svalové tkáni. Tyto buňky regeneruje. Je ideální solí při jakémkoli stavu vyčerpání - ať fyzickém či psychickém, od lehkého stavu až po vážné deprese. Podporuje sympatikus

  • Používá se při únavě, otupělosti, podporuje koncentraci, paměť. Pomáhá studentům při stresu ze zkoušek. Napravuje poruchy paměti a intelektuální vyčerpanost, zejména těch, kteří pracují v intelektuálních oborech
  • Pomáhá starým lidem s únavovými bolestmi v končetinách.
  • Pomáhá s obnovou svalstva, či k lepšímu výkonu sportovců.
  • Pomáhá dětem s nočními děsy, také hyperaktivním dětem, a dětem s bolestmi hlavy. Tato sůl povzbudí děti bojácné a plačtivé.
  • Stimuluje srdce tím, že působí jako srdeční tonikum při poruchách srdečního rytmu, paplitacích, či srdeční únavě.
  • Pomáhá při nespavosti, podrážděnosti, nervozitě, syndromu vyhoření. Pomáhá zklidnit myšlenka před spaním.
  • Je prospěšná při zácpě či průjmu, zejména jsou-li psychického původu.
  • 2. fáze virozy - při teplotách nad 39°C jí používáme jako antiseptikum a boost energie.
  • Prospěšná je při nekróze, gangréně nebo pokud se v hlenu objeví krev.
  • Účinná při ložiskovém vypadávání vlasů.
  • Nedostatek draslíku vnímáme na tělesné rovině jako slabost, pak únavu, a nakonec vyčerpání. Dochází k rozpadu buněk a tukové degeneraci buněk svalových. Proces je vidět i na obličeji - nejprve popelavě šedý nádech pokožky, nejdříve kolem očí, pak i úst a spánků, později na celé tváři. Extrémní nedostatek se na tělesné rovině projeví hnilobným zápachem těla a odumíráním tkání. 
  • Na psychické rovině se její nedostatek nejprve projeví jako podrážděnost, netrpělivost, nervozita, nespavost, pak hněv, a jak nám síly ubývá, dostavuje se sklíčenost, úzkost, smutek, pláč, hysterie, a stav může vyústit v podezřívavost, strachy, depresi, stavy vyhoření. Lékařem mohou být tyto stavy vyhodnoceny jako neurastenie.

  Kombinace s dalšími solemi: 

  • nervové poruchy a celková únava mohou být zapříčiněné nahromaděním toxinů - na vyloučení jedů z organismu je kombinace Kali Phos, Kali Mur a Nat Sulph. 
  • S Nat Mur vytvářejí tkáně a ochraňují buňky před vyčerpáním a předčasnou smrtí. 
  • V případě vážných a vyčerpávajících onemocnění může velmi pomoct energetický, tzv. bojový mix: Kali Phos- Nat Mur-Ferr Phos (energie-voda-kyslík). Tato kombinace je vhodná pro organismus vyčerpaný nemocí, operací nebo nádorovým onemocněním. Je to i kombinace pro těhotné ženy jako prevence potratu.

  V dnešní uspěchané době, která tak tlačí na výkon, je tato sůl opravdovým darem. Obzvláště dobrá je pro děti z 8letých gymnazií, které jsou nuceny jet dlouhodobě na výkon, přetěžují mozek, učí se často do noci, a málo odpočívají. Také pro vrchovolové manažery, učitele, a všechny, kteří mají psychicky náročné zaměstnání.  KALIUM SULPHURICUM (OLIVOVÁ)

  Biochemicky působí na kůži a na okysličování tkání. Chronický zánět.

  Tato sůl zodpovídá za "vnitřní dýchání" (oxidace, metabolismus kyslíku v buňkách). Je takovou univerzální buněčnou uklízečkou - běžně buňky čistí, ve 3. stadiu zánětu přijde a pokouší se zjednat nápravu. Podporuje všechny vylučovací a čistící procesy v těle. Je zodpovědná za tvorbu a distribuci olejových složek.. Stimuluje játra Hraje prim ve svrchních vrstvách pokožky a epitelu. 

  • Pomáhá při psoriáze, seborei, ekzémech s tvorbou šupin, při olupování kůže, dlouhodobém akné, vysokém cholesterolu a triglyceridech v krvi, dlouhodobých zánětech a tvorbě žlutozeleného hlenu.                                     
  • Nedostatkem této soli vznikají šupiny, lupy a poruchy pigmentace - stařecké skvrny, pihy, depigmentace aj.

  Jestli je sůl, která se specializuje na záněty, pak je to právě Kalium sulph. Mnohdy máme zánětlivé procesy v těle, aniž bychom je vnímali, např. pro záněty zubů, nebo zanícené kanálky, je typické, že si je nespojujeme s vážnými chorobami, jako je infarkt a mnohá jiná onemocnění srdce. 

  Pojďme si zopakovat jtl. fáze zánětu a jejich biochemické zástupce: 1. Ferrum phosphoricum, 2. Kalium chloratum (viz. následující sůl) - stadium otoku, nástup toxinů v těle, horečka, 3. Kalium sulphuricum - regenerace, žluté sekrety (hleny); pokud se pacient nepročistí dostatečně nebo neléčí podstatu problému homeopaticky, může se dostat do chronického zánětlivého stavu - a pak je tato sůl také na místě.  KALIUM CHLORATUM (ORANŽOVÁ)

  Biochemicky ovlivňuje krev a sliznice, dekongestivum.

  Chlorid draselný je v každičké buňce našeho těla. Draslík potřebujeme pro stavbu svalů, vaziva, kůže, sliznic, a nervů. Je to traumatologická sůl. Ovlivňuje i krev, a to konkrétně její hustotu, a prokrvení v těle. 98% draslíku je vázaná intracelulárně (vnitrobuněčně), a proto jednou z jeho nejdůležitějších funkcí v našem těle je udržování intracelulární tekutiny; a aby jeho hladina byla stálá, je závislý na správném fungování sodíku. Dále vytváří extracelulární matrix (fibrin, elastin, kolagen), je tedy velmi důležitý pro správnou funkci srdečního svalu.

  • Pomáhá po traumatech - záněty, operace, úrazy, šokové stavy, nežádoucí účinky po očkování, jakékoli stavy ohrožení života, které končí na traumatologii; reguluje tvorbu kolagenu u popálenin.
  • Pomáhá při otocích sliznic horních cest dýchacích, ORL zánětech, zánět nebo otok Eustachovy trubice, při angíně, sinusitidě, alergii, atd.
  • Tato sůl patří ke 2. fázi akutního zánětlivého procesu - tedy při horečce a tvorbě bílého hlenu, který už může jít do uší, průdušek (čili hlenitý kašel), může nastat zvracení 
  • Podporuje fungování všech žláz - štítná žláza, otok mléčné žlázy s problematickým vylučováním mléka, pankreas (slinivka), atd.
  • Podporuje činnost sliznice močových cest a ledvin, podporuje oběh tekutin, pomáhá proti jejich stagnaci, podporuje vyloučení toxinů a chemických jedů (po očkování, po anestézii, po poštípání), pomáhá odstranit stagnaci krve s bolestí v křečových žilách.
  • Pomáhá léčit různé kožní potíže - bradavice, keloidy, molusky, atd.
  • Posilňuje sliznice i při opakovaných, tedy chronických, zánětech.
  • Podporuje při epilepsii.
  • Nedostatek se projevuje ve tváři jako bílé kruhy nad a pod očima, mléčně bílým zabarvením pokožky, pavučinovitými cévkami nebo kožními výrůstky.

  Na konci srpna je dobré na ní pomyslet spolu s Ferrum phosphoricum, a podávat jí dětem preventivně, protože září a říjen jsou pro ně náročným obdobím, kdy je zvýšené riziko infekcí.


  MAGNESIUM PHOSPHORICUM (ŽLUTÁ) 

  Biochemická výživa svalů a motorických nervů. Křeče.

  Hydrogenfosforečnan hořečnatý je naše horká sedma. Najdeme jej v celém těle, zejména v kostech, pak ve svalech, mozku, míše, červených krvinkách, žlázách, a játrech (snižuje cholesterol). Je výborným srdečním tonikem a pomáhá při vysokém krevním tlaku. Tato sůl je důležitá pro relaxaci svalů a nervů. Jestliže nepřináší úlevu, měli bychom sáhnout po soli Calcium phosphoricum jako doplňkové soli. Účastní se mnohých enzymatických procesů. Má vliv na srážlivost krve a srdeční činnost. 

  • Pomáhá při silných křečovitých bolestech (bez zánětu), kterým ulevuje teplo - spolu s homeopatickými léky jako např. colocynthis, osika, ad., tvoří skvělý team pro zvládnutí střevních kolik, PMS, a menstruačních křečí, třesů, kdy se podává rozpuštěný v horké vodě, čímž  se účinek urychlí (pro dospělého 5 rozpuštěných tablet vypijeme najednou). 
  • Pomáhá při křečovitých kašlích (podává se rozpuštěný v horké vodě jako u křečí).
  • Pomáhá při nadýmání, zablokování zad - tzv. seknutí v kříži, zatuhlosti, a bolestech hlavy.
  • Ulevuje po velkém fyzickém či nervovém vypětí, při ticích, neuróze, migréně, tetanu, epilepsii, pocitech strachu a nejistoty. V případě migrény je - stejně jako ostatní prostředky - nejúčinnější, když se stihne podat včas, čili na úplném počátku, kdy se objevují první náznaky.
  • Pomáhá také při písařské křeči, křeči hlasivek - při zkouškách, vystoupení, když nemůže vůbec mluvit, jakoby se hlasivky sekly.. 
  • Pomáhá snižovat chuť k jídlu (když dochází k přejídání ze stresu) stresu, při nadýmání, plynatosti, kolikách, atd.
  • Srdeční tonikum.
  • Působí anti-alergicky.

  • Nedostatek se projevuje červenými tvářemi, které jsou na dotyk chladné, nervovým neklidem, ztuhnutím, třesem, křečemi, syndromem neklidných nohou.

  Spolu s Kaliem phosphoricem je vhodnou solí pro posílení nervů, při dlouhodobých stresových situacích, zejména tehdy, kdy máme neodolatelnou chuť na čokoládu:-) Když podáváme tuto sůl miminku, můžeme jí rozpustit v mateřském mléce, rozpuštíme 1 tabletu, ne více (vždy raději zkonzultujte, když si nejste jistí).

  SILICEA (MODRÁ) 

  Působí zejména na pojivové tkáně, někdy se nazývá i biochemický chirurg nebo kondicionér pojivových tkání.

  Oxid křemičitý, je pro tělo naprosto nepostradatelný. Podílí se na tvorbě kůže a sliznic, také nehtů, vlasů a kostí. Křemík je také obsažen v plicích, v lymfatických žlázách, v pojivových tkáních, v kloubní výstelce, v plotýnkách, na povrchu nervových vláken (ovlivňuje propustnost jejich membrán - vodivost) a mozku. Najdeme jej dále v krvi, moči a žluči. Dostatek křemíku zabrání hromadění a ukládání odpadních látek a hnisu v tkáních. Někdy se mu říká "kondicionér" vaziva. Jeho působení je ještě pomalejší než u vápenatých solí.

  • Čistí a posiluje pojivové tkáně, pomáhá při infiltrovaných a uzavřených ložiskách hnisu, hnisavé angíně, abscesech, zarostlých nehtech, fibrozních tumorech, hnisavém zánětu žláz, apod., kdy po podání dojde k vyčištění rány aké pomáhá při zánětu kostí.
  • Předchází aterosklerotickým změnách cév. 
  • Používám jí jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny, která postihuje periost.
  • Dále pomáhá všude tam, kde vysycháme - při atopickém ekzému, vypadávání vlasů, lámání nehtů, předčasných hlubokých vráskách, a vysychání kloubů. Pomáhá tedy udržovat zdravé vlasy, kůži a nehty, a ochraňuje nervy. Má omlazující liftingový účinek, vyhlazuje vrásky.
  • Lze použít při podvýživě.
  • Čistí ložiska po očkování.
  • Čistí ucpané slzné kanálky.
  • Pomáhá při nadměrném zapáchajícím pocení.
  • Pomáhá při nervové přecitlivělosti, skleróze multiplex, šedém zákalu (společně s Calc-fluor)
  • Pomáhá při neurovegetativních onemocněních jako skleróza multiplex, Alzheimerova choroba a podobně, při degenerativních změnách kloubů a plotýnek (někdy spolu s Calc Fluor)
  • Vypuzuje cizí tělesa z těla, např. třísku, trn, apod. - funguje téměř jako skalpel, který vyndá nežádoucí části z těla i po několika desítkách let. V takových případech jí podávám jako doplňující k homeopatickému léku Myristika a Gun Powder. Pro tuto svou schopnost vylučovat cizí tělesa z těla se nesmí používat při implantátech. 
  • Nedostatek se projevuje vypadáváním vlasů, lámavostí nehtů a předčasnými hlubokými vráskami. Problémy se zhoršují v noci.

  S touto solí souvisí projevy narušení nervů jako přehnané reflexy, lehká iritabilita, podrážděné srdce. Je vhodná pro hypersenzitivní lidi a lidi citlivé na fázi měsíce. Chrání nervy před elektromagnetickým smogem.


  BIOKOMPLEX


  Kombinace všech tkáňových solí.

  Biokomplex je vyváženou směsí všech dvanácti složek krve a tkání. Doporučuji ho v případech komplexního vyčerpání u lidí s vícečetnými zdravotními problémy (zejména u starších lidí), nebo na preventivní doplnění. Je to účinné tonikum, avšak u některých jedinců přináší zprvu silný detox. Doporučuji začínat opatrně.

  V případě implantátů použijte Biokomplex SF, který neobsahuje Siliceu.