Chemoterapie a radiace

11.03.2023


Milí,

tento článek je adresován vám, kteří jste buď již prošli chemoterapií či ozařováním, procházíte, nebo vás tento proces teprve čeká. Během této paliativní léčby je vaše tělo vystaveno  vysokým dávkám toxinů, váš imunitní systém je oslaben, a ve většině případů se dostaví nežádoucí účinky.

Řekneme si tedy, jak je možné opečovat vaše tělo tak, abyste mu pomohli v té fyzické rovině, zatímco jej budeme léčit i homeopaticky.. s některými z vás jsem v osobním kontaktu, a vy ostatní, mne také neváhejte kontaktovat, pokud máte jakékoli dotazy. 

Ve většině případů vám bude tento článek jakýmsi vodítkem a uceleným souhrnem mnoha různých možností, ale je na vás, který z prostředků použijete - neb jen vy sami nesete zodpovědnost za vaše zdraví. Možnosti zde popsané existují již mnohá staletí či tisíceletí. Byly potlačeny a lidem je vnucováno, že jsou nebezpečné. Vaše zdraví je však vaše zodpovědnost, a jediný, kdo rozhoduje o vašem těle, jste vy sami, a je to tedy vždy pouze vaše volba, kterou cestou se vydáte... 


V tomto článku najdete: 

 • detoxikace
 • manuální lymfodrenáž
 • TČM: medicinální houby
 • Byliny - čaje a tinktury
 • doplňky stravy
 • cukr aneb palivo pro rakovinné buňky
 • zeleninové šťávy
 • jedlá soda
 • Schusslerovy tkáňové soli
 • CBD
 • Esenciální oleje, muzikoterapie, meditace


  Detoxikace a podpůrná léčba


  Detoxikace


  Detoxikace organizmu je v procesu návratu ke zdraví nutná, podle poškození se můžeme soustředit na ledviny nebo/a játra, ale je důležité mít na paměti, že orgán zodpovědný za konečné vyloučení splodin z těla, je lymfa. Lymfatická soustava je do dnešní doby stále nepochopená a často opomíjená. Ale bez ní se toxinů nezbavíme. 

  Játra stejně jako celé naše tělo mají úžasnou schopnost regenerace, játra jsou zcela výjimečná -regenerace jim trvá od pár týdnů po několik měsíců, a mají dokonce schopnost dorůst do své původní velikosti, i když bylo 70% chirurgicky odstraněno.

  Toxické zátěži jater můžeme ulevit homeopatickými léky, tzv. drenážními léky, jakou jsou např. Chelidonium, Lycopodium, Carduus marianus, či Taraxacum - všechny v nízkých potencích. 

  Dále jsou na místě Schusslerovy tkáňové soli, o kterých píši níže.

  Ledviny na regeneraci potřebují 2 a 3 měsíce, ale málokdo ví, že se skládají ze 2 částí - základ a jakási nástavba. Základ je spojen s naším prenatálním kořenem, dalo by se říci, že to je náš základní životní energetický kapitál; je nedočerpatelný, a když s ním špatně hospodaříme, už jej běžnými prostředky nedoplníme (existují speciální cvičení, která jej doplnit dokáží). Nástavba je jakási energie, kterou máme k dispozici na běžné žití, a kterou si udržujeme kvalitním spánkem, jídlem, psychickou pohodou, případně zdravým pohybem.. Tato část je tedy jako píst, který se zdvihá a zase klesá, a je regulovatelný, dočerpatelný a máme jej zcela ve svých rukou.

  Každý z nás dostal do vínku (resp. si sám vybral) jiný objem energie, někdo jí má více a někdo méně. Zdravý člověk je ten, který se tomu umí přizpůsobit.. Důležité je vědět, že jakmile dočerpáme nástavbovou energii a jedeme dál plnou parou vpřed, saháme do základního rezervoáru, a již není cesty zpět.

  Oba tyto orgány prochází během chemoterapie či ozařování silnou zátěžovou zkouškou, a je dobré na toto myslet ještě před začátkem. 

  Mezi homeopatické drenážní léky patří např. Equisetum, Solidago, Berberis, nebo Serum Anguillae.

  Opět jsou na místě i Schusslerovy tkáňové soli, o kterých píši níže.


  Pozor - na mém blogu najdete článek Detoxikační protokol - tento protokol jsem však napsala pro post-Covidové nebo běžné stavy. V něm zmíněné MMS nebo CDS však nemusí být po chemoterapii či radiaci vhodné, je to silný prostředek, který by mohl být spíše zátěží než přínosem. Moc ráda bych vám v případě pochybností doporučila obrátit se na vašeho lékaře specialistu/onkologa, ale smutným faktem je, že většina lékařů s těmito metodami nejen že nemá zkušenosti, ale nejsou ani vědecky soudní natolik, aby je nejprve prozkoumali, než je začnou zatracovat. Proto nabádám každého, aby si dělal vlastní rešerše, ideálně ve vícero jazycích, ptal se vícero odborníků, a řídil se selským rozumem. 

  Samozřejmě že jsem vám kdykoli k dispozici.

                                                                       Manuální lymfodrenáž

  Můj učitel, od kterého jsem měla to štěstí se učit, pracoval desítky let na onkologické klinice v Německu, a měl rozsáhlé zkušenosti s lymfatickým systémem. Osvětlil mi mnoho bludů, které jsou založeny na strachu z neznámého, např. blud že těhotná žena nesmí chodit na lymfodrenáž. Opak je pravdou - těhotným velmi svědčí; jedinou podmínkou je, že pokud s lymfodrenáží žena teprve začíná, je třeba začít až po ukončeném prvním trimestru. Dalším bludem je, že na lymfodrenáž nesmí chodit ani onkologičtí pacienti, ať už u právě probíhající nemoci nebo po ukončení chemoterapie - opak je pravdou; pokud je dodržena správná metoda celostní lymfodrenáže, pak je velmi prospěšná i u pacientů s rakovinou lymfatického systému.

  Nejlépe si to budete moci představit tak, že lymfatický systém je jako odpadní trubky od umyvadel a vany. Můžeme do vany a do umyvadla lít mnoho čistících prostředků (pijeme čistící čaje, které jsou na jaře tak v módě, atd.) té nejlepší kvality, ale pokud je odpad ucpaný, vše zůstává v nádobě. Pravda, nádoba je porézní a mírně prosakuje, takže dokáže odvést přebytečnou tekutinu tak, aby nepřetekla, ale čím víc jí přibývá, tím horší je sediment a množství odpadních látek v ní. Když se nám ucpe odpad v koupelně či kuchyni, ihned víme, co máme dělat - voláme instalatéra, který manuálně odpad prošťouchne, tekutina se odplaví, a my můžeme umyvadlo či vanu krásně vyčistit.

  Stejně je tomu s naším lymfatickým systémem - pro úspěšnou detoxikaci je třeba kvalitní manuální lymfodrenáž. Na začátku doporučuji i častější frekvenci. Vše se odplaví, a pak všechny čistící bylinné čaje, medicinální houby, tkáňové soli, a další detoxikační prostředky mají smysl.   

  TČM


  Tradiční čínská medicína nabízí mnoho detoxikačních a život zachraňujících divů, my zmíníme asi ty nejdůležitější:

  čínské medicinální houby - jedni z nejefektivnějších pomocníků! Obsahují silné Betaglukany, které mají silné imunomodulační účinky, čili stimulují náš imunitní systém. Další prospěšnou látkou je Lektin, který působí preventivně proti vzniku a také stimuluje k likvidaci již vzniklých rakovinných buněk - ponouká IS, aby vytvářel makrofágy, NK buňky, a T-lymfocyty, které pak likvidují rakovinné buňky (naše chytré zabijácké buňky, které ví přesně, které buňky jsou nádorové a které jsou zdravé). Houby dále obsahují Antioxidanty, které chrání buňky před tzv. oxidativním stresem a volnými radikály. V neposlední řadě obsahují velmi efektivní adaptogeny, které nám pomáhají lépe zvládat stres tím, že regulují produkci stresového hormonu kortizolu (obzvlášť na místě u lidí, kteří prodělali traumatické pre-natální období či traumatický porod). 

  Něco více o Betaglukanech ve videu zde:

  https://youtu.be/eq9FpEyHKx8


  Každá houba se pak ještě díky svým dalším specifickým látkám specializuje na konkrétní orgány či celé orgánové soustavy, které posiluje. Nás zajímají nejen ty, které se specializují na detoxikaci organizmu, čili mají tropismus k ledvinám, játrům, a lymfě, ale podle individuální potřeby sáhneme i po těch, které ovlivňují tu soustavu, kterou máme oslabenou.

  Medicinální houby doporučuji už před počátkem konvenční léčby - chemoterapie, ozařování - protože organizmus ztrácí životní energii, kterou musí vynakládat nejen na boj s rakovinnými buňkami, ale také na to, aby konvenční léčbu ustál - např. klesá funkce kostní dřeně a krvetvorby, imunitní systém je celkově slabý, čili pacient je náchylný ke všem možným infekcím, jeho střevní trakt je poškozen, dochází k nerovnováze mezi jtl. bakteriemi a viry v těle, a tak bychom mohli pokračovat dál kaskádou vzájemně propojených potíží..


  "Téměř všichni lidé umírají na své léky, ne na své nemoci", Moliére

  Citát je sice pravdivý, ale my se této realitě můžeme vyhnout pomocí právě zmíněných medicinálních hub..

  Krátce zde popíšu jen ty nejdůležitější v kontextu s léčbou rakoviny či podpory v detoxikaci, neb jejich využití je mnohem obšírnější..  pokud se budete chtít dozvědět více, napište..


  - Ganoderma (Reishi, Lesklokorka): říká se jí božská houba nesmrtelnosti, což o ní vypovídá vše; vypsat všechny její účinky by zabralo několik stran; posiluje naši životní sílu, pomáhá odstraňovat vedlejší účinky konvenční léčby, ale zároveň znásobuje efektivitu radioterapie. Také díky ní vzrůstá citlivost rakovinných buněk vaječníků na cisplatinu. Silně stimuluje imunitní systém, produkci makrofág, podporuje činnost NK i dendritických buněk - to jsou ty naše zabijácké buňky.. Je to velmi účinná houba během konvenční terapie i proto, že dokáže zlikvidovat téměř všechny patogeny v těle, na což imunitní systém oslabený chemoterapií či radiací nestačí - likviduje tedy nejen rakovinné buňky, ale také streptococcy, pneumococcy, staphylococcy, E-coli, a mnoho dalších..

  - Pleurotus (Hlíva ústřičná): pojmenovaná díky své podobnosti s ústřicemi; mistr v detoxikaci - naváže vše, co do těla nepatří, zbavuje tělo všech těžkých kovů, vše co portální jaterní strom za celá léta nasbíral, a odvádí vše pryč. Má tropismus nejen k játrům, ale také ke slezině, a žaludku, což z ní dělá ideální detoxikační houbu. Hlívu doporučuji i lidem s alergiemi či autoimunitním onemocněním, neb pomáhá regulovat imunitní odezvu - když je třeba, tak jí posílí, a naopak při alergiích či AIO, kdy je reakce nepřiměřená, jí stáhne.

  - Cordyceps (Housenice čínská): mistr v přenastavení toku energie v těle - vyživuje ledviny a řídí proudění energie do jater, čili na rozdíl od stimulantů, které játra nakonec pouze vydrenážují, Cordyceps je skutečně dosytí; navíc je detoxikuje; je to velmi regenerační houba. Také stojí za zmínku, že dokáže roztáhnout aortu až o 40%, což hraje velkou roli u sportovců, neb znásobuje možnost průtoku krve, a tím i přísun kyslíku. Tato houba pomáhá celému tělu lépe využít kyslík.

  - Chaga (Rezavec šikmý):čarodějka mezi houbami, zpomaluje či zcela zastavuje růst rakovinných buněk; je vhodné jí používat před i během chemoterapie či ozařování, neb zmírňuje jejich vedlejší účinky, podporuje regeneraci červených krvinek.

  - Coriolus: posiluje i ledviny i játra, což z něj dělá skvělého adepta na protinádorovou léčbu, včetně detoxu (kdy se používá spolu s Reishi a Čagou). Zmírňuje vedlejší účinky konvenční léčby, a tím patří do první trojice nejčastěji užívaných hub při protirakovinné léčbě.

  - Hericium (Korálovec ježatý): přezdívaná "lví hříva", a ta jenž zlepšuje náladu:-) její síla spočívá v protinádorové léčbě oblasti trávicího traktu - zejm. jedná-li se o rakovinu žaludku a střev, působí však i na slezinu. Hericium má také tropismus k mozku a  nervové soustavě - říká se jí "přírodní výživa neuronů"; často jej používám spolu s homeopatickou léčbou na onemocnění jako Alzheimer, Parkinson, RS, a další neurologické, degenerativní, či kognitivní poruchy. Vhodná je i při léčbě rakoviny mozku či po konvenční léčbě rakoviny mozku. Stejně jako Hlíva reguluje odezvu autoimunitního systému (zde to je např. Crohnova choroba, ulcerózní kolitida)

  - Maitake (Trsnatec lupenitý): má silné protinádorové účinky, podporuje a detoxikuje játra.

  - Flammulina (Penízovka sametonohá): je další houbou, která obsahuje látky zabraňující zhoubnému dělení buněk (glykoprotein Proflamin, polysacharid Galaktomannoglukan, izoflavon Genistein)

  Mezi další účinné houby patří: Shii-take, Outkovka, Kombucha, a mnoho dalších..

  Vždy doporučuji kombinovat několik hub dohromady, neb se navzájem posilují a jejich účinek je synergický. Pro sestavení vhodné kombinace mne můžete kontaktovat, ráda vám pomohu.

  Např. 

  • kombinace na zmírnění vedlejších účinků konvenční léčby: Reishi + Chaga + Coriolus
  • kombinace na cévy a okysličení organizmu: Cordyceps + Chaga + tkáňová sůl ferrum phosphoricum

  Byliny a čaje  Historie jejich používání sahá až k našim kořenům, ať je to TČM, Ayurvéda, slovanské bylinkářství, nebo indiánské medicinální byliny.. léčbou bylinami se zabývá samostatný obor fytoterapie.

  TČM hojně využívá medicinální houby a k tomu různé směsi bylin, které se dle individuální potřeby míchají na míru. Mezi často používané byliny v TČM patří Ostropestřec, Chlorella, Spirulina, Kurkuma, Echinacea, Ashwagandha,  Acerola, Ženšen, Tulsi, a další.. Existují i přípravky, které jsou namíchané dle orgánových soustav a zaměření, takže s výběrem si lehce poradíte.

  Indiáni z Jižní Ameriky hojně využívají Dračí krev, Vilcacoru, Graviolu, Yerba Mate, Macu, Lapacho, Muňa-muňa, Camu camu, a další.. 

  Naše fytoterapie používá byliny roustoucí u nás, neb ty s námi nejvíce rezonují, ale můžeme sáhnout i po bylinách evropských:-) Mezi léčivky, které nám pomáhají zvládnout rakovinu, patří Šípek, Bez, Heřmánek, Ostropestřec, Štětka lesní, a bodláky vůbec; dále Kakost smrdutý, Přeslička, Sedmikráska, Bedrník, kořen Puškvorce,  čeleď Cypřišovitých, Šalvěj, Kontryhel, pelyňky, Světlík, Černucha, Břečťan, Máta, Oliva, a mnoho dalších..

  Většina bylin se soustředí na jeden orgán či orgánovou soustavu v těle, stejně jako je tomu u hub. 

  Byliny při detoxikační kůře pijeme v podobě nálevů, a ještě lépe je můžeme užívat v tinkturách, např. velmi silné jsou tinktury z pupenů - této mětodě bylinné léčby se říká gemmoterapie.

  Pokud budete chtít namíchat směs bylin na míru, napište mi, nebo zkuste vyhledat zkušeného bylinkáře poblíž, se kterým se budete moci poradit osobně..

  Doplňky stravy


  • Chlorella, Spirulina, Zelený ječmen: dobře známá kombinace vzájemně se doplňujících potravin se skvělým detoxikačním účinkem. Zatímco chlorella obsahuje nejvíce chlorofylu ze všech rostlin vůbec, a je schopna na sebe těžké kovy a zbytky jedů v těle vázat a následně odvádět, ječmen její účinky posiluje. Napomáhá také v odstraňování nežádoucích látek z těla, a tak hodně ulevuje přetíženým játrům, aby rozklad hydrofobních cizorodých molekul zvládly. Spirulina je prastará modrozelená řasa, která je - stejně jako astaxanthin z červených řas - silným antioxidantem. Nese v sobě základní informace o životě tady na Zemi (obsahuje esenciální aminokyseliny), a už její tvar mnohé napovídá..
  • QUERCETIN - flavonoid který má protizánětlivé, protivirové, a protinádorové účinky; krom toho zabraňuje uvolňování histaminu. Je hojně obsažen v aróniích, goji, borůvkách, chia semínkách, quinoe, ananasu, cibuli, ad. Při detoxikační kúře však doporučuji jeho užívání v koncentrované formě.
  • RESVERATROL - chemicky aktivuje sirtuin a tím očistné procesy na buněčné úrovni (bez nich bychom nebyli schopni přežít ani minutu), a právě ty jsou během chemoterapie a radiace tak moc ohroženy). Je důležitý pro efektivní léčbu, prevenci krevních sraženin, a podporu krevního oběhu. Na duševní úrovni nás navrací zpět k vlastnímu vyhodnocování a nalézání vlastní cesty (ne nadarmo se říká: "nalít si čistého vína"). Strava obsahující resveratrol: tmavě červené-fialové bobuloviny (nejvíce borůvky, vinná réva, aronie, brusinky, černý rybíz, švestky, moruše, křídlatka japonská, rozinky, slupky jablek; ořechy - zejm. mandle, arašídy, vlašské ořechy; kakao; z pití pak červené víno).
  • KURKUMIN - zázračný flavonoid a antioxidant, který pronikne buněčnou membránou, a dokonce ovlivňuje i hormony, což je v dnešní době, kdy je snaha o narušení naší rovnováhy skrze hypofýzu (orgán řídící veškeré hormonální procesy v těle) velmi důležité; působí na dýchací soustavu, protizánětlivě, upravuje střevní procesy, působí jako přírodní antibiotikum, atd. Špatně se vstřebává, je nutné podpořit pepřem a mastnými kyselinami. Kurkumin také patří mezi aktivátory Sirtuinu. Krom toho je pro nás důležité, že detoxikuje játra a podporuje enzymy, které vylučují toxiny z těla. Pomáhá zabránit rakovině kůže (melanomu, bazocelulárnímu karcinomu a karcinomu dlaždicových buněk), a melanomové buňky likviduje. TIP: pro maximální účinek si hned po ránu dejte 1/2 lžičky kurkuminu se špetkou pepře ve skleničce teplé vody.
  • NAC (N-Acetyl L-Cystein) - podporuje tvorbu gluthationu - nejsilnějšího antioxidantu v těle; významně se podílí na procesech ochraňujících plíce, srdce, a mozek. Je obzvláště důležitý 3 měsíce po chemoterapii či radiaci. Zvýšený příjem však může znamenat zátěž na játra či ledviny; je tedy na zvážení či nesáhnout po alternativní formě - S-Acetyl L-Gluthationu - která je biologicky nejlépe vstřebatelnou, a nepředstavuje tak velkou energetickou zátěž v metabolických procesech.
  • VITAMIN D - slunečný vitamín, takový náš Ferda mravenec, práce všeho druhu - není nic, čemu by nerozuměl, nepospravil, nepřešteloval; podporuje vrozený IS, urychluje hojení, chrání kardiovaskulární systém (aktuálně důležitý pro očkované s potížemi perikardu), upravuje hormonální funkce, reguluje procesy v NS, důležitý u dětí - bez něj by nebyla stabilní hladina vápníku v krvi. V těle je málo procesů, do kterých nezasahuje. Je známo, že tisíce lidí se během Španělské chřipky vyléčili jen tím, že byli ponecháni napospas na slunci, protože nemocnice byly plné. Zatímco pacienti tam umírali, lidé na ulicích se vyléčili. Dnes již známe důvod...
  • VITAMIN C - to nejdůležitší nakonec! - ideální formou je buď Camu Camu nebo Astaxanthin; vit C je náš transformátor, přináší světlo do buněk, čili je nositelem života. Užívejte pouze v přirozené formě!!! - např. Camu Camu anebo Astaxanthin. 

  ASTAXANTHIN - je jedna z nejsilnějších látek s obsahem vit. C na světět; drží si mnohá prvenství: je 6000x efektivnější než běžný vit C, 500x efektivnější než vit E, a 800x silnější než koenzym Q10; eliminuje až 19 volných radikálů najednou, a to zcela. Na rozdíl od ostatních antioxidantů nepodléhá oxidačním procesům v těle a jeho molekuly se rozpouští i ve vodě i v tucích (pronikají tak celou ochrannou lipidovou dvojvrstvou buňky, čímž ji účinně chrání před volnými radikály). Další prvenství má v tom, že jako jediný z antioxidantů může proniknout hematoencefalickou bariérou mozku, čímž má možnost pozitivně působit nejen na mozek, ale i CNS, a napomáhá jeho okysličení.  Také obsahuje silné betaglukany.                                           

  Více o něm píši v článku zde, v bodě 5: https://www.homeocentrum.cz/l/aktualne/  Cukr 

  aneb jeden ze stavebních kamenů rakoviny... 

  Pojďme si ve zkratce říci, jak to s tím cukrem v těle je: 

  1. skrze jídlo a pití přijmeme cukry - ať už zdravé či nezdravé
  2. naše slinivka obdrží poptávku po inzulinu 
  3. inzulin je hormon, který má nejen za úkol cukr odvelet do jater (které přemění cukry na palivo pro tělo); ale také cukry reguluje; reguluje také metabolismus, a ovlivňuje růst buněk
  4. čím víc cukrů přijímáme, tím víc inzulinu musí slinivka vyprodukovat
  5. odolnost vůči inzulinu vzniká ve chvíli, kdy jtl. buňky nereagují tak efektivně jako předtím, čímž nutí slinivku, aby produkovala více a více inzulinu (ta se ale po čase unaví a přestává inzulin produkovat v té míře, která je potřeba)
  6.  zvýšená produkce inzulinu/hladina inzulinu v krvi = větší podpora rakovinných buněk, neb inzulin podporuje růst buněk - zdravých i nezdravých

   My si tedy pro naše účely můžeme rozdělit přístup k sacharidům na 2 způsoby:

  • jestli jste již prošli detoxikací, a jste ve fázi, kdy začínáte řešit příčiny rakoviny,  chtěla bych vás nabádat k rozumnému přístupu. Víte dobře, že není cukr jako cukr. Cukr rafinovaný je zbaven prospěšných látek, a je pro tělo nejen zbytečný, ale i škodlivý. Zdravý člověk jej může nějaké to množství sníst a nic se mu nestane. Avšak v případě, že jsme právě zvládli rakovinnou léčbu, nechceme právě nabyté zdraví pokoušet - řekli jsme si, že cukr je palivem pro rakovinné buňky. A proto když už potřebujeme své jídlo osladit, díváme se na opačnou stranu spektra, kde se nabízí čistá třtinová šťáva se svým minerálním bohatstvím. Absolutní prvenství drží čekankový sirup (ideální i pro diabetiky). O třetí místo se pak dělí javorový sirup, med, agávový sirup, datlový cukr, kokosový cukr, hroznový cukr, a další přírodní nerafinované cukry. I tak bychom ale měli být velmi střídmí..
  • jestli jste ještě detoxikací neprošli anebo léčebná kůra ještě nebyla ukončena, měli byste výše zmíněné cukry vynechat zcela (pokud se nejedná o účelově podaný javorový sirup s jedlou sodou). Pokud nepůstujete nebo nepijete zeleninové šťávy, pak můžete občas v rozumném množství sáhnout po ovoci, které je sladké,  nebo si dát sladší zeleninu jako např. rajče, ale pamatujte, že pro rakovinné buňky jsou to stále sacharidy, které zvyšují poptávku po inzulinu...  Šťávy aneb protirakovinná kůra


  Šťávy jsou dalším pilířem protinádorové léčby. Pokud se rozhodnete pro tuto kůru, během doby jejího trvání - minimálně 42 dní - byste neměli přijímat běžnou potravu. Šťávy se připravují ideálně ve šnekovém odšťavňovači, neb pouze ten zaručí to, že se zachovají veškeré enzymy. Šťáva neobsahuje vlákninu, a proto prochází trávicím traktem, aniž by jej zatěžovala, a přitom mu dodá právě životadárné enzymy. Tělo se po čase začne soustředit na vlastní zdroj energie a začne likvidovat rakovinné buňky samo.

  Ideální složení je: červená řepa, řapíkatý celer, celer, špenát, petržel, brokolice, ředkvičky, kedlubna, mrkev, brambor, zelí, borůvky - v různém poměru. Někdy se doporučuje tzv. zelená šťáva, tedy pouze: špenát, brokolice, zelí, celer, řapíkatý celer.

  Pro více informací můžete zdarma shlédnout první dva díly 9dílného dokumentárního seriálu o rakovině a přírodní léčbě - The Truth About Cancer (Pravda o rakovině):

  První díl je zde:

  https://youtu.be/ffX3J1oiIF4

  Druhý díl je zde:

  https://youtu.be/erIvGB7cXhI

  V dalších dílech, které lze zakoupit na webu The Truth About Cancer, se dozvíte mnoho dalších informací, jeden díl je věnován právě i zeleninovým šťávám.. 


  Šťávy jako podpůrná detoxikační metoda

  Šťávy slouží i jako skvělá detoxikační metoda - a to během i po ozařování či radiaci. V tomto případě pacient přijímá jak běžnou stravu, tak pije šťávy. Tato detoxikace slouží nejen k očištění těla ale i k jeho posílení. Zvolená zelenina tomu odpovídá, např. jednou ze základních složek šťáv je červená řepa, která obsahuje mnoho železa a podporuje krvetvorbu. Pacient si může určit, zda bude šťávy pít např. každé dopoledne a pak bude pokračovat obědem nebo až svačinou, nebo si udělá tzv. šťávový den, kdy v tento den bude pít jenom šťávy a ve zbylé dny v týdnu bude normálně jíst. Někteří zvládnou pít šťávy i po dobu 2 dnů, případně se mohou střídat dny - jeden den šťávy, druhý jídlo, třetí šťávy, atd. Jakákoli snaha o pročištění a posílení organizmu je skvělá, a je třeba ctít sebe a své tělo. Když nevydržíte hlady celý den, zkuste začít půl dnem, a postupně intervaly prodlužujte - tělo už tak prošlo velkou zátěží, a nyní potřebuje, abyste jej opečovali :-)
  Jedlá soda


  Je téměř zázračná látka, s desítkami možných využití, a to jak v medicíně, tak třeba v domácnosti. Je silně zásaditá (její pH je 8,3), a tím způsobuje rozklad toxinů, pesticidů, ad. - je tedy chopna pomoci tělu zbavit se jedů a rozpouští usazeniny, a to stejné udělá s ovocem, když jej na 15 minut ponoříte do vody se lžící jedlé sody. 

  Jedlou sodu podávají onkologové pacientům souběžně s chemoterapií a radiací pro zmírnění poškození tkání. 

  V dnešní době se lidé stravují velmi nepřirozeně - jíme umělá jídla, jídla která nesouzní s fázemi roku, ani s přirozeným prostředím člověka. Jsme zvyklí příliš solit, jíst tuny cukru, pít mnoho alkoholu, a povzbudivých nápojů. Mnozí lidé vodu nepijí téměř vůbec, nebo velmi málo. Jíme za pochodu, aniž bychom skutečně vnímali, co jíme. Mnozí jedí u televize, kdy sice sedí, ale také jídlo nevnímají. 

  Klíčem k uzdravení je návrat k vědomému jedení, přijímání lokálních organických potravin, které nejsou zatíženy pesticidy, k jídlu, které je čerstvé, nezprocesované, bez GMO, bez glukózo-frutózového sirupu (který je sám o sobě jedem), glutamátu (také jed), a dalších skrytých látek, o kterých mnozí netuší.. 

  Jídlo, které většina lidí přijímá, způsobuje překyselení žaludku. Toxiny, které dýcháme, v kombinaci s toxiny z jídla, přispívají k celkovému překyselní organizmu. Rakovinným buňkám se daří v překyselném prostředí, tumor si dokonce kolem sebe vytváří jakousi kyselou bariéru, skrze kterou léčivé látky těžko pronikají. A v této kyselé bublině je mu dobře.

  Jedlá soda snižuje kyselost organizmu. Proto zabírá při pálení žáhy, které je způsobeno překyselením žaludku obzvlášť v kombinaci s přejídáním..

  Rakovinným buňkám se daří při sníženém přísunu kyslíku. Další funkcí jedlé sody je rozšiřování cév a tedy navýšení přísunu kyslíku do buněk, i těch rakovinných, a tím navýšení buněčného pH, čímž se rakovinné buňky zcela zničí. 

  Jedlá soda slouží nejen k prevenci a léčbě rakoviny, ale dalších desítek onemocnění - onemocnění srdce a cév, cukrovka, gastritida, osteoporóza a další onemocnění z poruchy metabolismu vápníku, atd.

  Jedlá soda by se měla konzumovat nejdéle půl hodinu před jídlem, aby nenarušila trávicí - enzymatické - procesy. Pokud nejste jedlou sodu zvyklí užívat, první dny by dávka neměla být více než 1/4 lžičky  na sklenku vody 2x denně. Postupně dávku navyšujte na 2x lžičku jedlé sody denně. Při léčbě rakoviny jedlou sodou, která je některými lidmi popsána, je dávka navýšena až na 5 lžiček denně. Většinou je tato metoda kombinována s půstováním a zeleninovými šťávami. 

  Přílišné užívání jedlé sody může způsobit úbytek minerálů a vitamínů, nejvíce vitamínů B -  zejména kyseliny listové, a chromu. Proto při této metodě doporučuji užívání Schusslerových tkáňových solí, viz. níže.  Jedlá soda a citrón

  Jedlá soda je silná zásada, a citrón, který obsahuje kyselinu citrónovou, je zase kyselina (jeho pH je kolem 3). Když se tyto dvě látky smíchají, kyselina citrónová reaguje s hydrogenuhličitanem sodným, vzniká  jakási chemicky vyrovnávací látka - citronan sodný. Je to slabá kyselina ale i slabá zásada, takže působí skvěle tam, kde nechceme dráždit kyselým, ale potřebujeme do místa dostat vit. C (který je obsažen v kys. citrónové), a také jí můžeme použít tam, kde je překyseleno a je třeba kyselost zneutralizovat - např. v těhotenství při pálení žáhy, nebo když po chemoterapii či radiaci chceme začít s jedlou sodou, ale potřebujeme začít zlehka... i citronan sodný je dost silný na prevenci před ledvinovými kameny či před onemocněními způsobenými vysokou hladinou kyseliny močové - např. dna, artritida, cukrovka, atd. 

  Když si zkusíte kombinaci lžičky citrónu s 1/4 lžičky jedlé sody ve 250ml teplé vody hned po ránu na lačno, přinese vám to pocit, jako byste vypili tekutinu života, a vaše orgány budou doslova chrochtat blahem:-)  Jedlá soda a chlorid hořečnatý 

  tato superdvojka je obzvláště silná, chlorid hořečnatý sodu bicarbonicu podpoří, a spolu zbaví tělo toxinů a usazenin, a to i na buněčné úrovni. Tato kombinace je tedy vhodná při detoxikace po prodělané chemoterapii či radiaci.


  Jedlá soda a javorový sirup

  Tato kombinace je velmi známá jako přírodní metoda rakovinné léčby. Je známým faktem, že rakovinné buňky milují cukr (kyselé prostředí). Javorový sirup je přírodní forma cukru (není rafinovaný), a z tohoto důvodu je doporučovaný. Cukr otevře bariéru, rakovinné buňky zajásají, že se jim dostalo palivo, avšak hned v patách vnikne i jedlá soda, která buňky okamžitě zlikviduje..


  Jedlá soda - koupel

  Jedná se o detoxikační koupel, kterou navrhla Dr. Madej, lékařka osteopatické interní medicíny. Zde je složení:

  1-2 šálky jedlé sody, 1-2 šálky epsonské soli, 1/2-1 šálek bentonitového jílu, 1 šálek boraxu

  Tato koupel je obzvlášť účinná při radiační terapii, ale vzhledem k tomu, že jsme radiaci vystavováni všichni každý den (5G, sítě, kosmické záření), může jí využít de facto každý..

  Koupel pomáhá vytáhnout z těla kvasinky, plísně, jedy, těžké kovy, a mnohé další. Každá z těchto složek je téměř zázračná svými účinky, a přitom se jedná o tisíce let prověřené látky, které najdeme v přírodě.   Schusslerovy tkáňové (biochemické) soli


  se nachází v buňkách čili i tkáních lidského organizmu (odtud jméno tkáňové), a významně se podílí na biochemických procesech v nás. Biochemické soli tvoří soubor dvanácti základních minerálních solí, které jsou nezbytné pro život a nachází se úplně všude, jak na Zemi tak v celém vesmíru. Chemicky se jedná o sloučeniny sodíku, draslíku, železa, vápníku, síry, fosforu, chlóru a křemíku. Jejich správný pohyb a rovnováha jsou bezpodmínečně nutné pro udržení našeho zdraví. A naopak tedy jejich nedostatek v organismu vede k narušení buněčného metabolismu, a následně ke zdravotním potížím.

  Ze všech tkáňových solí jsou pro rakovinnou léčbu a detoxikaci nejvýznamnější :

  • Ferrum phosphoricum - společně s calciem phosphoricem je skvělá na podporu krvetvorby; železo je nezbytnou součástí hemoglobinu a je tedy přenašečem kyslíku do celého těla. Dá se říci, že je jedním ze stavebních prvků naší imunity (ve hmotné rovině). Nachází se ve všech buňkách a účastní se mnoha enzymatických procesů. Tuto sůl používám i při léčbě rakoviny krve

  • Calcium fluoricum - tuto sůl používám jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny kostí. 
  • Calcium phosphoricum - významn sůl na podporu krvetvorby
  • Natrium sulphurium - slouží k detoxikaci jater - odstraňuje toxiny a nadbytečnou vodu z těla tím, že se podílí na přeměně toxických a odpadních látek na vodné roztoky. Při jejím použití - stejně jako při jakékoli detoxikaci - je nutné navýšit příjem tekutin. Reguluje také funkci slinivky, žlučníku, tlustého střeva, a lymfy.. tuto sůl používám jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny slinivky břišní.
  • Natrium phosphoricum - detoxikuje ledviny, a je nejvýznamnějším regulátorem pH v těle - udržuje její rovnáhu; při překyselení snižuje kyselost - nejen v žaludku, ale také krve (je součástí tzv. pufračního systému.. - dobrá v kombinaci s jedlou sodou; tuto sůl používám jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny močového měchýře.
  • Natrium chloratum - nejdůležitější biochemický distributor vody v těle;  tuto sůl používám jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny kůže.
  • Biokomplex - je komplex všech 12 základních solí, napomáhá hloubkové detoxikaci a zároveň doplňuje tělu všechny sole.

  Pro více informací o jtl. solích najdete na https://www.homeocentrum.cz/tkanove-soli/  CBD

  Cannabidiol je aktivní látka ze skupiny Cannabinoidů, které se získávají  z rostliny, kterou známe jako konopí. Je to cenná nepsychoaktivní látka s mnoha léčivými účinky. Lidstvo ji používá po tisíce let přirozeným způsobem nejen na léčení, ale i stavby domu, řemeslnou výrobu, a mnoha dalšími způsoby. 

  Na rozdíl od nechvalně proslulého THC, které je psychoaktivní a užívá se jako droga, CBD nemá intoxikační účinky. CBD také najdeme v mateřském mléce, takže každý z nás jsme jej dostávali už jako malí - je důležité pro správný vývoj a růst tkání. Buňky lidského těla mají 2 druhy receptorů - jeden na CBD z mateřského mléka a jeden na CBD z rostliny; když jsou aktivovány, spustí se ochrana buněk před viry, bakteriemi,  před rakovinnými procesy, atd. 

  Kannabidoidy tedy:

  • pomáhají chránit a léčit CNS, mozek - užívá se při léčbě Alzheimera, Roztroušené sklerozy (RS), a dalších degenerativních onemocnění CNS
  • stimulují správnou odezvu imunitního systému 
  • užívá se při léčbě rakoviny, potlačuje rakovinné bujení
  • potlačuje vedlejší účinky chemoterapie či ozařování 
  • jsou klíčovým prostředkem pro zvládání bolesti (nejen) v terminálním stadiu rakoviny
  • léčí různé záněty v těle
  • léčí poškození kůže - od běžných poškození po rakovinu
  • užívá se v kosmetice - podporuje elasticitu kůže a tím zabraňuje stárnutí pokožky
  • užívá se při panických atakách, stresových situacích - např. mám vyzkoušeno, že má podobný efekt jako Krizové Bachovy esence - zklidní před a během cesty, před zákrokem, atd., ale na rozdíl od Krizových Bachových esencí je CBD schopné působit až na buněčné úrovni

  Všem, kteří se zajímají o tuto zázračnou rostlinu, doporučuji shlédnout následující dokument:                       The Sacred Plant, epizoda 1 zde: https://youtu.be/gqcDfyTnYA8                                                                              - další díly je třeba dokoupit

  volně k dispozici je od stejné organizace ještě jeden dokument o léčivých účincích CBD, zde: https://youtu.be/gZ_5RmMvV74
  Příklady možné kombinace jtl. adaptogeních prostředků (nemusí se užívat všchny)

  rakovina kůže: Kurkumin - ihned po ránu; každý den 1 šťáva z řepy, mrkve + zelené zeleniny; Quercetin, Resveratrol, vit D ve zvýšené míře, Astaxanthin jako zdroj vit C - napomáhá při léčbě rakoviny kůže; CBD výtažek; tkáňová sůl - Natrium chloratum; medicinální houby: Ganoderma, Chaga; homeopatická léčba - 2 měsíční protirakovinný protokol

  rakovina trávicího traktu: denně zeleninová šťáva - zelená zelenina + řepa + komb. Chlorella+Spirulina+Zelený ječmen (v menším množství); S-Glutathion, Resveratrol, Quercetin, NAD; jedlá soda s javorovým sirupem 3x-5x denně; medicinální houby: Pleurotus, Hericium; tkáňové soli: Natrium phosphoricum, Chrom; homeopatická léčba - 2 měsíční protirakovinný protokol
  Esenciální oleje, muzikoterapie, meditace...

  Slovo závěrem: důležitou součástí léčby je psychická pohoda a změna vnitřního nastavení

  • najděte si vůně, které se vám líbí, obklopte se a kochejte se jimi
  • pečujte o své tělo - buďte mu vděční, vždyť toho tak moc zvládlo, a teď potřebuje pomoci.. choďte pravidelně nejen na lymfodrenáže, ale třeba i na muzikoterapii či masáže jemným dotekem. 
  • každý den meditujte - ze začátku alespoň ztište mysl a vnímejte svůj dech, postupně je protahujte a pracujte se svým tělem a svou energií (pokud budete chtít, napište mi o tipy na dobrou meditační hudbu). 


  Více o možnostech, jak vyladit své tělo, najdete v rozsáhlém článku zde: https://www.homeocentrum.cz/l/aktualne/